Haberler

Makaleler

EMZİRME DÖNEMİNDE ANNENİN BESLENMESİ İÇİN BAZI İPUÇLARI

emzirme döneminde annenin beslenmesi için bazı ipuçlarıEmziren bir annenin beslenme düzeni hem kendisi hem de bebeği açısından çok önemlidir. Çünkü sağlık beslenerek hem kendi sağlığı hem de bebeği için önemli bir adım atmış olacaktır. Aşağıda emziren bir annenin beslenmesi için bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Bir annenin öncelikle aldığı gıdalar bakımından yeterince kalori alması önemlidir. Emziren bir annenin günlük olarak ortalama 2.200 kaloriye ihtiyacı olur. Bu düzeydeki kalori miktarı annenin bebeği için sağlıklı süt üretmesi için de gereklidir. Tabi bu kalori miktarı değişebilir. Aşırı şiman veya aşırı zayıf bir anne için daha farklı kalori miktarları söz konusu olabilir. Diğer yandan emziren bir annenin normalden daha fazla besin tüketmesi gerekecektir. Çünkü emziren anne ayrıca bebeği için de beslenmek zorundadır.

2. Emziren bir annenin dengeli beslenmesi çok önemlidir. Diğer yandan sebze ve meyveye de ağırlık verilmesi gerekir. Ayrıca yine bu dönemde fast food denilen gıdalardan da uzak durmak gerekir.

3. Emziren bir anne normalden daha fazla enerji harcar ve enerjiye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla beslenmesinde karbonhidratlardan zengin ve lifli gıdalara ağırlık vermesi önemlidir. Karbonhidratlar tahıllı ekmekte, makarnada, hububatlarda, bulgurda bulunur. Ayrıca kuru fasulye, nohut ve bezelye gibi bakliyatları da tüketmek gerekir. Mercimeği de ihmal etmemek gerekir. Bu tür gıdalar özellikle demir yönünden zengindir. Bilinenin aksine kırmızı eti de ihmal etmemek gerekir. Kırmızı et de demir yönünden zengin bir gıdadır. Balık, ceviz, fındık ve baklagiller de çok önemlidir. Bunlar sütünüz vasıtasıyla bebeğinizin beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Ayrıca peynir, süt ve yoğurt da önemli gıdalardandır.

4. Tabi bu arada zaman zaman bebeğinize dokunacak bazı gıdalar da olacaktır. Yani sizin yediğiniz bazı gıdaların sütünüz vasıtasıyla bebeğinizde rahatsızlık uyandırması gibi durumlar olabilir. Bu gibi durumlarda bebeğiniz gaz sancısı çekebilir, kusabilir, ağlayabilir v.b. işaretler verebilir. Lahana, soğan, sarımsak ve Brüksel lahanasının bebeğe iyi gelmediği düşünülmektedir. Fakat bununla birlikte hangi gıdaların bebeğe iyi gelmediği konusunda kesin net bir bilgi yoktur. Fakat yine de emziren bir bayan olarak gazlı içeceklerden, kafeinli içeceklerden, fast food tarzı gıdalardan da uzak durmak gerekir.

5. Emziren bir anne olarak günde ortalama 3 lt. sıvı tüketmesi gerekir. Sıvı tüketmeniz enerjinizi toplamanızı ve akabinde de bebeğinizi daha rahat emzirmeniz için de gereklidir. Sıvı olarak su ve taze sıkılmış meyve sularını tüketebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

5665

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim