Haberler

Makaleler

EMZİRME DÖNEMİNDE ALKOL KULLANIMI

emzirme döneminde alkol kullanımıEMZİRME DÖNEMİNDE ALKOL KULLANIMI

Alkol emzirmeyi ve bebeği nasıl etkiler?

Emziren bir annenin bebeğini emzirdiği sürece alkol alması hem anne hem de bebek için zararlı etkiler doğurur. Çünkü alkol anne sütünün içeriğini olumsuz etkiler.

Anne sütüne karışan alkol bebeğin normalden daha zayıf olmasına ve karaciğerinin yeterince olgunlaşmamasına yol açacaktır.

Yapılan araştırmalar emziren annelerin alkol almasının bebeğin beslenmesini ve uyku düzenini oldukça olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Çünkü emzirdikten sonra 4 saat içinde anne sütüne karışan alkol bebekte olumsuz etkiler doğurur. Bu tür bebekler yukarıdaki olumsuz etkilerin yanında daha uykulu bir görünüm sergilerler ve uykuları daha kısa sürelerle kesik kesik olur. ( Alkol Anne Sütünü Nasıl Etkiliyor? )

Anne sütüne karışan alkol bebeğin gelişimini de engelleyebilmektedir. 1989 yılında yapılan bir araştırmada alkol alan emziren annelerin bebeklerinin, ilk 1 yıl içindeki kaba motor becerilerinin alkol almayan annelerin bebeklerine göre daha yavaş geliştiği ortaya çıkmıştır. Araştırma emziren 400 anne üzerinde yapılmıştır. ( Emziren Annenin Alkol Kullanması )

Ara sıra alkol alan anneler bebeklerini nasıl emzirmelidirler?

Öncelikle emziren anneler kesinlikle alkol almamalıdırlar. Ara sıra da olsa alınan alkol anne sütünü dolayısıyla bebeği de etkileyecektir. Fakat ara sıra da olsa alkol alan anneler bazı noktalara dikkat etmelidirler.

Örneğin alkol aldıktan sonra bebek hemen emzirilmemelidir. Emzirme için alkol alımını müteakip en az 3 saat beklenmelidir. Çünkü vücut ancak bu sürelerde alkolden temizlenebilir. Ayrıca alkol fazla da tüketilmemelidir.

Kandaki alkol düzeyleri ve anne sütündeki alkol düzeyi alkol alındıktan sonra ortalama 30 – 90dk. arasında en yüksek düzeye çıkar. Dolayısıyla alkol aldıktan sonra bebeği hemen emzirmeyip en az 3 saat beklenmelidir.

Alkol alırken bebeğin genelde uyuduğu zamanları seçmek daha uygun olacaktır. Bir başka yöntem olarak da alkol almadan önce anne sütünü sağarak biberon vasıtasıyla bebeğe anne sütü verilebilir. Ayrıca alkollü içeceklere bir miktar su karıştırmak da alkolün etkisini azaltır.

Fakat yine de emziren annelerin alkollü içeceklerden uzak durmaları önemle tavsiye edilmektedir.

Bira anne sütünün artmasına yardımcı olur mu?

Biranın anne sütünü artırmaya yönelik bir etkisi yoktur. Bilimsel olarak bu ispatlanmamıştır. Dolayısıyla bira anne sütünü artırmaz. Aksine bira ve diğer alkollü içecekler anne sütünün üretimine yardımcı olan hormonları olumsuz etkileyerek anne sütü üretimine olumsuz etkide bulunurlar.

Konuyla ilgili tavsiye edilen yazılar:

Fetal Alkol Sendromu Bebeği Nasıl Etkiler?

Alkol Düşük Yapma Riskini Artırıyor

Daha Sağlıklı Anne Sütü İçin Ne Yapmalı

Emziren Annenin Diyeti

Yayınlanma Tarihi : 06.05.2012

73967

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim