Haberler

Makaleler

EMZİRME ÇOCUKLUK LÖSEMİSİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

emzirme çocukluk lösemisi riskini düşürüyorEMZİRME ÇOCUKLUK LÖSEMİSİ RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

 

Annelikbilinci.com sitesi olarak anne sütünün ve dolayısıyla emzirmenin bebekler için en faydalı beslenme yöntemi olduğunu her zaman vurguladık. Emzirmenin bebekler için faydaları o kadar çok ki. İşte bir faydası daha.

 

Yapılan araştırmalar emzirmenin bebekler için bir faydasını daha ortaya koyuyor. Emzirilen bebeklerde çocukluk lösemisi riskinin daha düşük olduğu vurgulanıyor.

 

İstaril’de Haifa Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada en az 6 ay süreyle emzirilen bebeklerde çocukluk çağına geldiklerinde çocukluk lösemisi riski hiç emzirilmeyen bebeklere göre %19 daha düşük bulundu.

 

Uzmanlar emzirmenin ve dolayısıyla anne sütünün koruyucu etkilerinin önemli olduğunu, birçok hastalığa karşı koruma sağlayabildiğini belirtiyorlar. Emzirilen bebeklerde çocukluk lösemisi riskinin düşük olmasının yanında ani bebek ölümü sendromu, mide-bağırsak enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, tip 2 diyabet ve obezite riski de daha düşük oluyor.

 

Araştırmayı yapan bilim insanları bu nedenle bebeklerin mutlaka en az ilk 6 ay süreyle emzirilmesini tavsiye ediyorlar.

 

Haifa Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre dünya genelinde her yıl yaklaşık 175.000 civarında çocukluk kanseri vakası meydana geliyor. Bu çocukluk kanseri vakalarının yaklaşık %30 unu çocukluk lösemisi oluşturuyor. Çocuklarda lösemi en yaygın çocukluk kanseri türü olarak biliniyor.

 

Araştırmacılar yaptıkları çeşitli incelemelerde bebeklik döneminde düzenli emzirilen, hiç emzirilmeyen veya az emzirilen çocukların sağlık kayıtlarını topladılar. Lösemi olan çocukların da bebeklik döneminde emzirilip emzirilmedikleri incelendi. İnceleme sonunda düzenli emzirilen bebeklerin çocukluk dönemine geldiklerinde lösemi vakalarının bu çocuklarda daha az yaşandığı saptandı.

 

Uzmanlar bu sonuçların anne sütünün koruyucu özelliğiyle ilgili olduğunu vurguluyorlar. Çünkü anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini geliştirip güçlendirerek lösemi gibi kanser vakalarına ve diğer hastalıklara karşı koruma sağlıyor.

 

Anne sütü bebeklerin özelikle ilk 6 ay bütün besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte bir besin öğesi. Bir bebek normal şartlarda ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenebilir.

 

Emzirme sadece bebekte lösemi gibi hastalıkların riskini azaltmakla kalmıyor aynı zamanda emziren anne için de önemli bir unsur. Örneğin emziren annelerde meme kanseri riski de düşüyor.

Yayınlanma Tarihi : 22.07.2015

3100

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim