Haberler

Makaleler

EMZİRME BEBEKLERİN DİŞ SAĞLIĞINA FAYDALI

Emzirme bebeklerin diş sağlığına faydalıEMZİRME BEBEKLERİN DİŞ SAĞLIĞINA FAYDALI

 

Yapılan bir araştırmanın bulgularına göre emzirilen bebeklerde ilerleyen dönemlerde dişlerinde çarpıklık gibi sorunlar daha az görülmektedir. Fakat bebek bu arada aynı zamanda emzik de kullanıyorsa bebek emzirilirse bile bu dişlerinin düzgün bir hizada gelişmesini olumsuz etkileyebilir.

 

Emzirmenin anne sütünden dolayı bebek için oldukça önemli faydalarının olduğu bilinmektedir. Emzirilen bebekler daha sağlıklı bir gelişim göstermekte ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemleri daha güçlü olmaktadır.

 

Avustralya Adelaide Üniversitesi tarafından yapılan araştıranın bulgularına göre düzenli olarak emzirilen bebeklerde diş hizalama sorunları düzenli emzirilmeyen veya hiç emzirilmeyen bebeklere göre daha az görülüyor. Hatta araştırmanın bulgularına göre bebeğin aynı zamanda sık emzik kullanması bebekte diş hizalama sorunlarını artırmaktadır. Bu bebeklerin dişlerinde çarpık bir görünüm daha çok görülmektedir.

 

Araştırmada 1.300 çocuk doğumdan itibaren 5 yaşına kadar izlendi. Bu incelemede ilk 3 ay, 1 yıl sonunda ve 2 yıl sonunda bebeklerin emzirilip emzirilmedikleri, ne sıklıkla emzirildikleri takip edildi. Ayrıca bu çocuklara emzik verilip verilmediği ve ne kadar süreyle ve sıklıkla verildiği araştırma da soruldu. Araştırmada çocukların %40 ının 4 yaşına kadar günlük olarak emzik kullandıkları tespit edildi.

 

Çocuklar 5 yaşına geldiklerinde yapılan incelemelerde düzenli veya hiç emzirilmeyen ve bunun yanında emzik kullanan çocuklarda dişlerinde daha fazla hizalama sorunları görüldü. Orta ve şiddetli düzeyde dişlerinde çarpıklık olan çocuklar ada vardı.

 

Araştırmaya yapan ekibin bulgularına göre bebeklerin düzenli olarak emzirilmesi çarpık diş gibi hizalama sorunları riskini %70 civarında azaltıyor.

 

Bu sonuçlara göre emzirme ile bebeklerin diş sağlığı ve görünümü arasında da etkili bir bağlantı olduğu kanıtlanmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 08.07.2015

2585

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim