Haberler

Makaleler

EMZİRME ( ANNE SÜTÜ ) BEBEĞİN SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR?

emzirme anne sütü bebek sağlığıEMZİRME ( ANNE SÜTÜ ) BEBEĞİN SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR?

 

Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay boyunca düzenli olarak emzirilmesini önermektedir. Çünkü emzirmenin bebek için sayısız faydalarının yanında anne için de faydaları bulunmaktadır. Anne sütünün besin değeri bebekler için bir hazine değerindedir, hastalıklara karşı koruma gücü yüksektir. Aynı zamanda alerjilere karşı koruma sağlar ve bebeğin bilişsel gelişimini de destekler.

 

Anne sütünün besin değeri

 

Anne sütü bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için önemli besin değerlerine sahiptir. Besin değeri yüksektir. Anne sütü yüksek düzeyde protein içerir. Örneğin Taurin amino asidi bebeğin beyin ve göz gelişimi için anne sütünde bulunan önemli bir proteindir. Anne sütü ayrıca bol yağ içerir ve bu yağlar iyi sindirilebilmektedir. Bebeğe enerji sağlarlar. Anne sütü önemli düzeyde kalsiyum minerali de içerir. Kalsiyum bebeğin kemik sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Anne sütünde bulunan fosfor hormon dengesinde ve hücre onarımında rol oynar. Demir minerali ise kırmızı kan hücrelerinin yapımında kritik bir mineraldir. Kırmızı kan hücreleri vücut organlarının sağlıklı olması için çalışır. Tüm bunları değerlendirdiğimizde emzirmenin bebek için nedenli önemli olduğu daha iyi anlaşılmış olur.

 

Emzirme bebeği hastalıklara karşı korur

 

ABD’ de yayınlanan Pediatrics dergisinde 2010 yılında yayınlan bir haberde düzenli olarak emzirilen bebekler; mama ile beslenen bebeklere göre veya düzenli olarak emzirilmeyen bebeklere göre daha az hastalanmaktadır. Bunun nedeni olarak da anne sütünün hastalıklara karşı koruma sağlayan içeriği gösterilmektedir. Anne sütü bebeklerde solunum yolları enfeksiyonları, mide virüsleri gibi hastalıklara karşı önemli koruma sağlamaktadır.

 

Emzirme alerjilere karşı korur

 

Emzirilen bebekler emzirilmeyen bebeklere göre alerjilere karşı daha korunaklıdır ve bu bebeklerde alerjik hastalıklar daha az rastlanır. Mama ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıkların daha çok görüldüğü bilinmektedir.

 

Anne sütü bebeğin bilişsel gelişimini destekler

 

Anne sütü bebeklerin bilişsel gelişiminde önemli rol oynayarak zeka gelişimlerini desteklemektedir. 2013 yılında Boston Çocuk Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre düzenli olarak anne sütü ile beslenen bebeklerin 3-7 yaş aralığında yapılan ölçümlerinde zeka puanları daha yüksek bulunmuştur. Düzenli olarak en az ilk 6 ay emzirilen bebeklerin zeka düzeyleri de daha yüksek olmaktadır.

 

Emzirme bebeğin kilo kontrolüne de imkan sağlar

 

Çocuklarda obeziteyi önlemek için ilk 6 ay mutlaka düzenli olarak emzirilmeleri tavsiye edilmektedir. Emzirme çocuklarda obezite riskini azaltmaktadır. Bunun nedeni anne sütünün içeriğinin bebeklerin kilo kontrolüne izin vermesi ve anne sütünün bebeği daha tok tutmasıdır. Anne sütünde bulunan leptin hormonunun da iştah kontrolüne yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 05.06.2016

3669

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim