Haberler

Makaleler

EMZİRİRKEN VİTAMİN VE MİNERAL DESTEĞİ ALINIR MI?

Emzirirken vitamin ve mineral desteğiEmzirirken bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilmeniz ve dolayısıyla da bebeğinizin de sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenmeniz önemlidir. Bebeğinizi emzirdiğiniz sürece bazı vitamin ve mineral desteklerine de ihtiyacınız olabilir. Emzirme döneminde alınan C vitamini, B vitaminleri, demir, kalsiyum, çinko ve krom gibi çoğu mineral de anne sütünün miktarını olumsuz etkilemez.

 

Kemik sağlığınız için. Gerek hamilelik döneminde gerekse de emzirme döneminizde geçici olarak kemik kaybı yaşayabilirsiniz. Her ne kadar yeterli kalsiyum aldığınızı düşünüyor olsanız bile kemik kaybının önüne geçmek kolay olmayabilir. Bu nedenle hamilelik döneminizde kalsiyum desteğine ihtiyacınız olabilir.

 

Kansızlığa karşı. Hamilelik döneminizde demir eksikliği ve buna bağlı olarak kansızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Hatta doğum sırasında yaşadığınız kan kaybı da bir süre kansızlık sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle hekiminiz emzirme döneminde yaşadığınız bu demir eksikliği ve kansızlık sorununa karşı demir desteği tavsiye edebilir.

 

Bebeğinizin beyin gelişimi için. Bebeklerin beyin gelişimi için günlüm 200 – 300 mg omega 3 yağ asidi alınmasını tavsiye etmektedir. Eğer haftalık olarak deniz ürünlerinden tüketmiyorsanız günlük olarak omega 3 desteği almanız gerekebilir. Eğer balığa alerjiniz varsa veya balık tüketmiyorsanız bitkisel bazlı omega 3 desteği alabilirsiniz.

 

Vejetaryenler için. Eğer et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri tüketmiyorsanız B12 vitamin desteğine ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda kullanabileceğiniz otc multivitaminler de bulunmaktadır.

 

Suda çözünen vitaminlerden olan B vitaminleri, C vitamini gibi vitamin destekleri genelde anne sütünün miktarının da artmasına yardımcı olur.

 

Yağda çözünen vitamin desteklerinden olan A vitamini ve E vitamini destekleri ise anne sütünü yoğunlaştırmaya yardımcı olur.

 

Dilerseniz Emziren Annenin Diyeti isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 19.03.2017

6196

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim