Haberler

Makaleler

EMZİRİRKEN SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETMEK BEBEKTE ALERJİYE NEDEN OLUR MU?

bebeklerde inek sütü alerjisiEmzirme, süt ürünleri ve bebeklerde süt alerjisi kavramları birbiriyle ilişkilidir. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız ve inek sütü veya peynir, dondurma veya yoğurt tüketiyorsanız bu bebeğinizde bir hassasiyete ve alerjik reaksiyona yol açabilir.

 

Tükettiğiniz birçok besin anne sütünü etkileyebilir. Bebeklerin çoğu bunlara karşı hassasiyet göstermezken bazı bebekler ise tükettiğiniz şeylere karşı hassasiyet gösterebilir. Yani emziren bir annenin diyeti bazı bebeklerde alerjik reaksiyona yol açabilir.

 

Bu tür alerjik durumlarda temel etken inek sütüdür. Çünkü bebekler inek sütüne alerjik etki gösterebilirler.

 

İnek sütü alerjisi laktoz intoleransıyla benzer midir?

 

İnek sütüne alerjisi olan bir bebek aslında inek sütündeki proteine alerji göstermektedir. Bu laktoz intoleransıyla farklıdır. Laktoz sütteki bir şekerdir, protein değil. Yeni doğan bir bebek için laktoza alerji duyması çok olağan dışı bir durumdur. Laktoz intoleransı genel olarak daha büyük çocuklarda veya yetişkinlerde görülür.

 

İnek sütü alerjisinin belirtileri nelerdir?

 

Bir bebek inek sütüne alerjik bir etki gösterdiği zaman yaygın olarak sorun mide ile ilgilidir. Alerjik etkiler midede ile ilgilidir. İnek sütündeki protein bebeğin midesinde gaza yol açabilir. Bebekte gaz sancısı ve ağrı oluşabilir.  Ayrıca bebekler kusma ve ishal de oluşabilir. Bebeklerde besin alerjisi görüldüğünde reflü, kolik gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ciltte kurdeşen, kızarıklık, kakada kan gibi belirtiler görülebilir. Bebek mızmız ve sinirli olur. Aşırı ağlamasına yol açabilir.

 

Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa bebeği doktora göstermek iyi olacaktır.

 

Elbette ki bu tür belirtiler başka durumlardan da kaynaklanabilir. Tek bir etlene bağlamamak gerekir. Bu durumda bebeğin genel durumunu iyi takip etmek gerekir. Kontrol altında tutulmalıdır.

 

Eğer bebek inek sütüne hassasiyet duyuyorsa yine de emzirmek gerekir mi?

 

Bebeğin inek sütüne olası bir hassasiyetinden dolayı emzirmeyi bırakmamak gerekir. Eğer belirtileri çok kötü değilse annenin diyetinden Süt ve süt ürünlerini elimine etmek şimdilik yereli olacaktır. Fakat belirtiler daha da şiddetleniyorsa hekim inek sütü ve inek sütü içeren besinlerin tüketimini bir süre tavsiye etmeyebilir. Daha sonra tekrar başlanır ve etkileri test edilir. Bu konuda biraz sabırlı olmakta fayda vardır.

 

Süt ve süt ürünlerini tüketmeyi bıraktıktan 2 hafta kadar sonra aynı belirtilerde iyileşme olmuyorsa, belirtiler gitmediyse bu durumda bebekte alerjiye neden olan etken bir başkası olabilir. Başka bir alerjen besin veya etken bebekte alerji yaratıyordur.

 

Eğer belirtilerde iyileşme görülüyorsa alerjiye yol açan etken süt ve süt ürünleridir. Bu durumda annenin diyetinde süt ve sütün ürünlerini çıkarması tavsiye edilebilir.

 

Besin alerjileri ise daha az yaygın görülür. Fakat daha ciddi etkiler gösterebilir. Bu nedenle bir bebeğin inek sütüne şiddetli alerjisi varsa daha dikkatli olmakta fayda vardır. Bu nedenle inek sütünü tekrar annenin diyetine katmak konusunda konuyu bebeğin hekimiyle görüşmek doğru olacaktır. Ayrıca annenin diyetine süt ve süt ürünlerini katmak konusunda mutlaka hekimin kontrolü ve rehberliğinde olmalıdır.

 

İnek sütü yerine ne kullanılabilir?

 

İnek sütünün yerine soya sütü, Hindistan cevizi sütü, badem sütü kullanılabilir. Bu sütler direkt içilebileceği gibi kahve içinde veya kahvaltılık gevreklerle birlikte de tüketilebilir.

 

İnek sütü alerjisi ve bebek mamaları

 

Eğer bebek emziriliyorsa veya mama ile besleniyorsa inek sütü içeren mamalar benzer alerjik etkiye yol açabilirler. Bu durumda bebeğinizin durumuna uygun olacak şekilde bebeğin hekimiyle görüşerek mamasını değiştirmek gündeme gelecektir. Soya içeren bebek maması bir seçim olabilir. Fakat ayrıca inek sütüne alerji gösteren bazı bebeklerde alerjiye de yol açabilir. Bu durumda hipoalerjenik bir bebek maması seçmek daha iyi bir yoldur.

Yayınlanma Tarihi : 09.05.2017

10134

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim