Haberler

Makaleler

EMZİRİRKEN SAÇ BOYANIR MI?

emzirirken saç boyanır mıEMZİRİRKEN SAÇ BOYANIR MI?

 

Saç boyalarının oldukça güçlü etkileri olan toksik kimyasal maddeler içerdikleri bilinmektedir. Saç boyalarının çoğu amonyak bazlıdır. Amanyok tehlikeli bir kimyasaldır. Saç boyaları hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de özellikle ters etkiler yaratabilir. Bebekteki bu etkiler daha çok anne sütü vasıtasıyla olur.

 

Saç boyasındaki zararlı maddeler annenin saç derisi vasıtasıyla kana ve anne sütüne karışabilir. Bu da anne sütünün içeriğini ve kalitesini etkileyebilir. Anne sütündeki bu olumuz etkiler doğrudan bebeği de etkiler. Bu nedenle bebeklerini emziren annelerin emzirme döneminde saç boyatmaktan kaçınmalarında fayda vardır.

 

Özelikle sağlıksız bir saç derisine uygulanacak saç boyaları emzirilen bebek için de tehlikeli olabilecek çeşitli alerjik ve enfeksiyonel sonuçlar doğurabilir.

 

Doğum sonrasında vücuttaki hormonal düzeyin değişmesiyle birlikte bu değişme saç derisini de etkileyebilir. Bu etki saç boyasının daha fazla bir etki göstermesine neden olabilir.

 

Saçlarını boyamayı tercih eden anneler ise bu konuda öncelikle hekimlerinin görüşünü ve onayını almalıdırlar. Sonrasında eğer evde kendileri saçlarını boyayacaklar ise saç boyası kokusunun bebek için zararlı olabileceğini düşünmelidirler. Saçlarını evde kendileri boyayan anneler evlerini gayet iyi havalandırmalıdırlar.

 

Her ne kadar sağlıklı bir saç derisi olsa da tüm riskleri düşündüğümüzde emzirme döneminde saç boyatma işleminden mümkün olduğunca kaçınmakta fayda vardır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Gebelikte Saç Boyatmak Güvenli Mi?

Yayınlanma Tarihi : 07.05.2014

42520

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim