Haberler

Makaleler

EMZİRİRKEN HANGİ BALIKLAR YENMEMELİ?

emzirirken hangi balıklar yenmemeliEMZİRİRKEN HANGİ BALIKLAR YENMEMELİ?

 

Emziren annelerin beslenmelerinde dikkat etmeleri gereken konulardan birisi de balık tüketimidir. Çünkü emzirme döneminde bazı balıklar anne sütünü ve sinir sistemini ve beynini olumsuz etkileyebilmektedir. Yüksek civa oranına sahip balıklar anne sütünü ve bebeği olumsuz etkileyebilen balıklardır.

 

Hemen hemen bütün balıklarda civa bulunmaktadır. Civa nörotoksin olarak bilinen yaygın bir kirletici maddedir. Civa ayrıca bebeğin beynini de etkileyebilir.

 

Balık yemek sağlık açısından çok faydalıdır. Yüksek düzeyde protein ve yağ asidi içerirler. Vitamin ve mineral deposudurlar. Bunların yanında hemen her balıkta civa bulunmakla birlikte bazı balıklardaki civa oranı oldukça yüksektir.

 

Emziren annelerin yüksek civa oranı dolayısıyla bazı balıkları emzirme döneminde tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Bu balıklar köpekbalığı, kılıçbalığı, kral uskumru ve kiremit balığıdır. Bu balıklar yüksek düzeyde civa içerdiğinden emziren annenin diyetinden çıkarılmalıdır.

 

Bunun dışındaki düşük civa oranlı balıklar yenebilir. Fakat balık tüketiminde yine de aşırıya kaçmamak gerekir. Örneğin somon balığı mükemmel bir omega 3 kaynağı olarak Emziren annelerin haftada 2 porsiyon balık tüketmeleri uygundur. Emzirme döneminde ton balığı tüketilebilecek bir balıktır.

Yayınlanma Tarihi : 01.06.2015

2683

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim