Haberler

Makaleler

EMZİRİRKEN GÜVENLİ KİLO VERME

emzirirken güvenli kilo vermeEMZİRİRKEN GÜVENLİ KİLO VERME

Emzirmenin hem anne için hem de bebek için çok önemli faydalarının olduğu artık bilimsel olarak bilinen bir gerçektir. Anne sütünün bebekler için besinsel değeri çok yüksektir. Emzirme anneye gebelik döneminde aldığı kiloları geri verme şansı da sunar.

Emzirme gebelik döneminde alınan kiloları vermeye yardımcı olurken, bu kiloları vermeye sürecinde sağlıklı tercihler de yapmak gerekir. Emzirirken sağlıklı kilo vermek için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Günlük olarak egzersiz yapın. Egzersiz yeni annelerde hem fiziksel hem de zihinsel olarak oldukça fayda sağlar. Emziren anneler gebelikte aldıkları kiloları daha çabuk vererek gebelik öncesindeki kilolarına dönebilirler. Ayrıca vücut görünümleri de egzersizle gelişir. Emzirirken egzersizi hafif veya orta düzeyde tutmak faydalı olacaktır Aşırı ve ağır egzersizler anne sütünün tadını olumsuz etkileyebilecek vücutta fazla laktik asit salgılanmasına neden olabilir. Egzersiz anne sütünün miktarını da olumlu etkileyebilir. Egzersiz annenin stres düzeyinin azalmasına da yardımcı olur ve enerjisini artırır.

2. Emzirme döneminde kilo verirken hekiminizin tavsiyelerine uyun. Hekiminiz doğum sonrasında egzersize başlamak için size bir süre verebilir. Doğum şeklinize göre egzersize başlama zamanınız değişiklik gösterebilir. Bu konuda hekiminizle görüşmeniz doğum sonrasında egzersize başlarken ve egzersizleri güvenli yaparken size ekstra bir fayda sağlayacaktır. Emzirirken kilo verme çalışmalarınızda uygun bir diyet, doğru besinler ve düzenli emzirmenin önemini de göz ardı etmemelisiniz.

3. Doğum sonrasındaki 3 aylık dönemde trans yağ, şeker, ve fastfood denilen boş besinlerin tüketimini azaltmalısınız. Çünkü bu besinler hem anne sütünün kalitesini düşürür hem de aldığınız kiloları vermekte zorlanmanıza yol açar. Emzirme döneminde beslenirken düşük yağlı bir diyet, yüksek lifli besinler, sebzeler ve meyveler hem sütünüzün sağlıklı olmasına yardımcı olacak hem de doğum sonrasında sağlıklı ve daha çabuk kilo vermenize imkan sağlayacaktır.

4. Emzirme döneminde egzersiz yapmanız sizin ruh sağlığınıza da olumlu katkı yapacaktır. Egzersiz lohusalık depresyonu riskinizi azaltabilir. Çünkü egzersizle beyinde mutluluk kaynağı olan hormonlar daha iyi çalışır ve bu sizin ruh halinize olumlu yansır.

Yayınlanma Tarihi : 18.11.2013

4818

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim