Haberler

Makaleler

EMZİRİRKEN GÖĞÜS UÇLARINDA TAHRİŞ

emzirriken göğüs uçlarında tahrişEMZİRİRKEN GÖĞÜS UÇLARINDA TAHRİŞ

 

Yeni annelerin emzirme döneminde en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi göğüs uçlarında meydana gelen tahrişlerdir.  Göğüs uçlarındaki tahrişlerin birçok sebebi olabilir. Yanlış emzirme tekniği, bebekten kaynaklanan nedenler gibi birçok neden sıralanabilir. Hatta bazı kadınların ciltleri daha hassas ve ince olduğu için göğüs ucu tahrişi daha fazla görülebilir. Fakat bu sorun emzirme belli bir düzene girdikçe, başarılı emzirme uygulandıkça düzelir. Bu süreçte göğüs uçlarında meydana gelen tahrişler anne için oldukça zahmet verici olabilir. Hatta kanama ve enfeksiyon riski de vardır. Emzirirken göğüs uçlarındaki tahrişlerin iyileşmesine yönelik şunlar yapılabilir

 

1. Emzirme döneminde göğüs uçlarındaki tahrişlerin nedenlerinden birisi bebeğin süt emerken sadece meme ucunu kavramasıdır. Bu emzirme pozisyonundaki yanlışlıktan kaynaklanır. Bu durum meme başlarında yani göğüs ucunda tahriş oluşmasına yol açar. Hem de bebek daha az süt alır. Bunun önüne geçmek için bebeğin emerken göğsün areola bölgesini tamamen kavraması gerekir. Yani meme başı çevresindeki koyu alan tamamen kavranmalıdır. Kimi zaman annedeki fazla süt miktarı memede aşırı şişkinliğe neden olur. Bu durum bebeğin beslenirken zorlanmasına yol açar. Bu durumda anne el yordamıyla veya pompayla fazşa sütü alarak şişkinliği azaltmalıdır.

 

2. Bebeği emzirmeye tahriş olmamış veya daha az tahriş olmuş memeden başlanmalıdır. Bebekler emzirmenin başlarında oldukça iştahlı olurlar ve hızlı emerler. Bu da tahriş olmuş meme uçlarına daha fazla zarar verir. Bunun dışında meme başındaki tahrişi önlemek için bebeği her iki memeden de emzirmek gerekir. Eğer her iki memede de tahriş varsa her emzirme seansında diğer memeden başlayın.

 

3. Eğer kendinizi gergin ve stresli hissediyorsanız emzirme öncesi biraz rahatlamaya çalışın. Çünkü stres ve gerginlik rahat emzirmeyi engelleyerek göğüs uçlarında tahrişi artırabilir. Rahatlamak için müzik dinleyin, hoşuna giden şeyleri yapın. Biraz uyuyun ve dinlenin. Rahatlamaya yönelik egzersizler de yapabilirsiniz.

 

4. Emzirme sonrasında meme uçlarınızı biraz havalandırmayı deneyin. Bu tahrişin azalmasına yardımcı olur.

 

5. Her emzirme sonrası göğüs uçlarınıza biraz lanolin krem sürerek hafifçe ovun. Bu göğüs uçlarınızı yumuşatarak daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

 

6. Plastik emzirme pedleri kullanmaktan kaçının. Çünkü plastik emzirme pedleri göğüs uçlarınızdaki tahrişi daha da alevlendirebilir. Emzirme pedlerinizi sık sık değiştirin. %100 pamuklu sütyenler kullanın. Bu meme uçlarınızın daha iyi hava almasına yardımcı olur.

 

7. Eğer göğüs uçlarınızda çatlaklar, yara veya enfeksiyon gibi belirtiler varsa hekiminize danışın.

Yayınlanma Tarihi : 12.05.2014

4974

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim