Haberler

Makaleler

EMZİRİLEN BEBEKLERİN D VİTAMİNİ İHTİYACI

emzirilen bebeklerin d vitamini ihtiyacıEMZİRİLEN BEBEKLERİN D VİTAMİNİ İHTİYACI

Anne sütü bebekler için çok temel bir besin kaynağı ve emzirilen bebekler anne sütü vasıtasıyla ihtiyaçları olan vitamin, mineral, protein gibi çok değerli maddeleri alıyorlar. Fakat emzirilen bebekler yeterince D vitamini alamayabiliyorlar ve bu nedenle D vitamini desteklerine ihtiyaç duyuyorlar.

 

Emzirilen bebeklerde D vitamini desteğinin önemi


D vitamini bebeklerin kemik gelişimi için gerekli bir vitamindir. İnek sütü ve balık gibi birçok besinde bulunur. Fakat D vitamini öncelikli olarak vücutta güneş tarafından üretilir. Cilt kanseri vakalarının günümüzde oldukça artması ve cildi güneşe karşı koruma yöntemlerinden dolayı vücudun D vitamini alımında sorunlar yaşanabilir. Bu sorun bebekler ve çocuklar için de geçerlidir. Bu nedenle bebeklerde yeterince D vitamini depolanamamakta ve bu da bebeklerin ve çocukların kemik gelişimini olumsuz etkilemektedir.

D vitamini ayrıca bebekler ve çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesinde ve diyabet, raşitizm ve kanser gibi vakaları önlemede önemli bir vitamindir.

D vitamini anne sütünde yeterince bulunmadığı için bebeklerin günlük olarak almaları gereken D vitamini seviyesini karşılayamamaktadır.

Bu nedenlerden dolayı emzirilen bebeklere günlük olarak D vitamini desteği vermek faydalı olacaktır.

 

Bebeklere ne zaman D vitamini verilmeye başlanmalı? Ne kadar D vitaminine ihtiyaçları vardır?


Bebeklerin günlük D vitamini ihtiyaçları 400 IU’ dur. Bebeklere D vitaminin damla formunda verilmesi tavsiye edilmektedir. Bebeklere D vitamini desteği doğumdan itibaren verilemeye başlanmalıdır ve bebeğin en az 1 yaşına kadar devam etmelidir. 1 yaşından sonra ise bebekler tam inek sütü ve diğer katı besinler daha yoğun bir şekilde alacakları için D vitamini desteği alınması kritik bir konu olmayacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 24.12.2013

2965

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim