Haberler

Makaleler

EMZİREN KADININ BESLENMESİ VE DİYETİ

emziren kadının beslenmesi ve diyeti

EMZİREN KADININ BESLENMESİ VE DİYETİ

 

Emziren annenin diyeti neden önemlidir?

 

Anne sütü bilindiği üzere protein, yağ ve karbonhidrattan oluşur. Anne sütünün bu maddeler yönünden yeterli düzeyde ve kalitede olması önemlidir. Bunu sağlama konusunda annenin beslenme düzeni önem arz etmektedir. Emziren annelerin diyetlerine oldukça dikkat etmesi gerekir. Emziren annenin diyetinde tükettiği besinler direkt bebeğin beslenmesini ve gelişimini de etkiler. Çünkü uygulanan diyet anne sütünün kalitesine ve miktarına da doğrudan yansır.

 

Emziren anneler anne sütünün kalitesi ve miktarı için nasıl diyet uygulamalıdır?

 

İstenen düzeyde ve kalitede anne sütü için öncelikle gebelik döneminde önlem almak gerekir. Gebelik döneminde alınacak yeterli vitamin takviyesi bu konuda önemli rol oynar. Diğer yandan bilinçli ve kontrollü uygulanan diyet programı da önemlidir. Normalde gebelik döneminde önerilen kalori miktarı gebelik öncesindekinden 500 kalori daha fazladır. Tabi burada anne adayının kilosu da önemli bir etkendir. Eğer kilosu istenen düzeyin altındaysa bu kalori miktarı artacaktır. Kilonuzu normal düzeyde tutmaya kilo vermemeye dikkat edin.

Aldığınız kalsiyum miktarını artırmanız gerekir. Bu konuda ölçü genelde 4-5 porsiyondur. Yeterli miktarda sıvı alımına dikkat edin. Yetersiz veya aşırı sıvı alımı sütünüzün düzeyini etkileyebilir. Çok fazla şekerli gıdalar yememeye dikkat edin.

Bebeğinizin sağlığının sizin beslenme ve diyetinizle yakından ilgili olduğunu unutmayın. Yapılan araştırmalara göre gebelik döneminde beslenme ve diyetine dikkat eden gebe kadınların sağlıklı bir bebek doğurma yüzdeleri, beslenme ve diyetine dikkat etmeyenlere göre çok daha yüksek çıkmıştır.

 

Bundan dolayı emziren kadınların şu an ve öncesinde alması gereken önlemler vardır:


1. Besinlerin kalori değerleri hakkında bilginiz olsun.

2. Sebze ve meyveleri mevsiminde ve taze tüketin. Meyve ve sebzeleri evde fazla bekletmeyin. Az az alarak kısa zamanda tüketmeye çalışın.

3. Bebeğinizin beslenmesinin sizin beslenmenizle doğrudan ilişkili olduğunu unutmayın. Onun için bebeğinizin gelişimine olumlu katkı sağlayacak besinleri de ihmal etmeyin.

4. Sigara ve alkol alışkanlığınız varsa bunları derhal terk edin. Çünkü bu maddelerin kullanımı beslenme ve diyet programınızın etkili olmasını engelleyecektir.

5. Tatlı ihtiyacınızı meyve ve taze sıkılmış meyve sularından karşılayın.

6. Yağlı besinleri tercih etmeyin. Katı yağları beslenme programınızdan silin. Mesela etleri kızartmak yerine ızgarada yiyin.

7. Kilonuzu istenen düzeyde tutun. Bunun da beslenmenizle alakalı olduğunu bilin.

8. Yediğiniz besinlerin sağlıklı olup olmadığı konusunda bilinçli olun. Ayrıca besinleri nasıl daha sağlıklı tutabileceğinizi öğrenin.

9. Özellikle emzirme döneminde kafeinli içecekleri tüketmemeye dikkat edin. Bu süt yapımını azaltabilir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

10988

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim