Haberler

Makaleler

EMZİREN ANNENİN DİYETİ

emziren annenin diyeti

EMZİREN ANNENİN DİYETİ

Emziren bir anne için beslenme/diyet konusu çok önemlidir. Bir kere anne bebeği için süt üretir. Süt üretiminde vitaminler, yağlar, mineraller, proteinler kullanılır. Tabi bunlar annenin depolarından sağlanır.

Anne vücudundaki bu maddeler yeterli düzeyde olmalıdır. Aksi halde yeterli düzeyde ve kalitede süt üretimini engelleyecektir. Bu da bebek sağlığı için de sorun teşkil edecektir. Dolayısıyla annenin beslenmesinde ve diyetinde bu maddeleri bolca alıp, depolaması çok önemlidir.

Bu konuda bazı anneler hatalı tutum içine girerler. Doğum sonrasında almış oldukları kiloları hemen verme  eğilimi gösterirler. Evet; doğum sonrası alınan kilolar elbette ki verilecektir. Fakat bu aşama aşama olacaktır. Bütün kiloların hemen verilmeye çalışılması bebeğinizin beslenmesi açısından da sorun doğuracaktır. Çünkü siz hamilelik boyunca gerekli olan yağları depoladınız. Çeşitli besin kaynaklarını depoladınız. Şimdi bunları bebeğinizin beslenmesi için süt üretiminde kullanacaksınız. Bunlarla süt üretirken besin depolarınız boşalmaya başlayacak. Bunların yerini ikame etmeniz gerekecek. Bunu da gerekli olan besin takviyelerini alarak yapacaksınız. Proteinlerden, minerallerden, vitaminlerden depolama yapacaksınız. Vücudunuzdaki yağ oranını belli seviyede tutmaya çalışacaksınız.

Doğumdan sonra kilonuzu belli bir düzeyde tutmanız gerekecektir. Bunun için yeterli düzeyde kalori alımına dikkat etmelisiniz. İkiz bebek sahibi anneler için almaları gereken kalori miktarı daha da artacaktır. Kilo verme işini aşama aşama yapmalısınız. Bu durumda kilo verme için haftada 500 gr olarak yapabilirsiniz.

Diğer yandan normalde emziren bir anne 1.500 kaloriden daha fazla kaloriye ihtiyacı vardır. Hamilelik döneminde de bunları düşünerek süt üretiminiz için gerekli çalışmaları yapmanız gerekir. Mesela ortalama olarak hamilelik döneminde hamilelik öncesine göre 500 kalori daha fazla almak gerekir.  Bunlara uymanız hem sizin hem de bebeğiniz için iyi olacaktır.

Besinlerin uygun miktarlarda vitamin, kalsiyum, mineral içermesine dikkat edin. A vitamini de sizin için önemlidir. Aldığınız sıvı miktarını da önemseyin. Yeterli düzeyde alın.  Diğer yandan yediğiniz bazı yiyecekler bebeğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Araştırmalar göstermiştir ki annenin yediği bazı yiyecekler bebeklerde alerjik bir etki yaratabilmektedir. Bu yiyecekler de şunlar olabilir. Yumurta, inek sütü, kuruyemişler olabilir. Diğer yandan annelere olabildiğince doğal gıdalardan beslenmeleri önerilmektedir. Çünkü kimyasal içerikli maddeler de bebekleri olumsuz etkileyebilmektedir.

Genel olarak emziren annelerin beslenmesi ve diyeti için şunlar önerilebilir. Günlük kalori ihtiyacınızı karşılamaya özen gösterin. Bol bol meyve ve sebze tüketin ve bunları mevsiminde tüketin. Besinleri alırken bunun aynı zamanda bebeğinizi de etkileyeceğini unutmayın. Sigara ve alkolden uzak durun. Tatlı ihtiyaçlarınızı meyvelerden karşılayın. Yağlı besinleri ve özellikle katı yağları tercih etmeyin. Fakat vücudunuzun belli ölçüde yağa da ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bunun için mesela katı yağ yerine zeytinyağı kullanın. Kafeinli içeceklerden de mümkün olduğunca uzak durun.

Yayınlanma Tarihi : 26.05.2011

11830

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim