Haberler

Makaleler

EMZİREN ANNENİN ÇALIŞMASI

emziren annenin çalışmasıBebek sahibi kadınların bir bölümü bir süre sonra bir işte çalışmak isteyebilmektedirler. Hatta gebelikten önce gebelik döneminde çalışan bir anne için tekrar işe dönmek güçlü bir duygu olabilir. Çünkü çalışmaya alışmış bir anne için sürekli olarak evde çocuk bakmak bunaltıcı olabilir. Belki birçok insan bu fikre olumsuz yaklaşacaktır. Fakat her annenin bebek bakma ve büyütme yöntemi farklıdır. Herkesin doğrusu farklı olabilir.

Aslında bir bebeğin beslenmesini ve bakımını iyi yaptıktan sonra bir annenin ekstradan bir işte çalışması o kadar yadırganacak bir durum değildir. Zaten günümüzün ekonomik şartlarında bazı anneler tekrar işe dönmeyi kendileri için bir zorunluluk olarak görmektedirler.
Bir bebek için önemli olan fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bir anne ekstra bir gayretle bu görevlerini de yerine getirebilir. Yani çalışırken aynı zamanda bebeğinin beslenmesini, bakımı ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu belki onun için bir hayli yorucu olacaktır. Fakat herkes tercihini başka türlü kullanabilir.

Bir bebek sahibi olmak bir kadının iş kariyeri için sonun başlangıcı değildir. Günümüz dünyasında artık kadınlar da iş hayatına daha aktif olarak girebilmekte ve aynı zamanda da annelik görevlerini yapabilmektedir. Söylediğimiz gibi bu annelik görevlerinden birisi de bebeğin emzirilmesi yani beslenmesidir. Eğer bir anne hem işi hem de özellikle emzirme konusunu, bebeğin bakımını bir arada yürütecekse önceden bazı şeyleri düşünüp dikkate almasında fayda vardır.

Düşünülecek önlemlerden birisi bebeğinizi mümkün olduğunca erkenden biberona alıştırmaktır. Yani evde bebeği emzirirken ara ara da biberona geçiş yapabilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz siz işteyken biberonla beslenebilir. Mesela bebeğiniz ortalama 1,5 aylık olduktan sonra yavaş yavaş biberon kullanımına geçebilirsiniz. Ayrıca unutmayın buna ek olarak zaten sabah işe gitmeden veya akşam iş dönüşünde de bebeğinizi emzirme fırsatınız olacaktır.

Diğer taraftan sütünüzü sağarak uygun şartlarda saklamaya çalışın. Çünkü siz çalışan bir anne olduğunuz için bebeğinizi besleme konusunda aksilikler çıkabilecektir. Her zaman bebeğinizi emzirme fırsatınız olmayabilir.

Eğer imkanınız varsa işinizi biraz ertelemede fayda vardır. Çünkü bir bebek için anneyle kurduğu bağ çok önemlidir. Bunun için de sizin bebeğinizi bir süre emzirmeniz ki bu süre genelde 3-4 ay civarıdır, faydalı olacaktır. bu arada da zaten yavaş yavaş biberon alıştırmalarını da yaparsınız.

Diğer yandan aslında yarı zamanlı olarak çalışmak da emziren bir anne için çok ideal olabilir. Ya da haftanın belli günleri çalışmak da düşünülebilir. Eğer bu tür bir imkanınız varsa bunu ayarlayabilirsiniz. Diğer yandan hem full time çalışıp hem de bebeğinizi çok emzirmeyi istiyorsanız başka çözümler de bulabilirsiniz. Günün belli bölümünde işte belli bölümünde de evde çalışabilirsiniz. İşyerinizdeki iş yükünü azaltabilirsiniz. Bir süre için daha az yoğun bir bölüme geçebilirsiniz. Böylelikle bebeğinizi daha çok emzirme fırsatınız olabilir.

Çalışan bir anne olarak çok fazla efor sarfedeceksiniz. Bu haliyle sizi yoracak ve yıpratacaktır. Bunun için kendinize iyi bakmanız gerekecek. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekecek. Kendinize iyi bakmazsanız bebeğinizle yeterince ilgilenemezsiniz. Bebeğiniz için süt üretmeniz de gerekecek. Bu da ancak sağlıklı ve dengeli beslenmenizle mümkündür. Onun için bu tür şeylere de dikkat etmeniz gerekir.
Bu süreçte eşinizin de desteğini almalısınız. Bebeğinizin bakımı konusunda onun da size destek olması gerekir. Aksi halde bu süreç sizin için zor geçebilir. Gerekiyorsa eve bir yardımcı alın. Ya da aile çevrenizde size yardımcı olabilecek birisi varsa ondan yardım isteyin. Mesela gündüzleri bebeğinize anneniz bakabilir.

Kendinizi rahatlatacak bir şeyler yapın. Stresinizi atmaya çalışın. Sakinleştirici egzersizler yapın. Sizin stresli haliniz doğal olarak bebeğinizi de etkileyecektir. Ayrıca stres bir annede süt oluşumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu da bebeğinizin beslenmesi için olumsuz bir sonuç doğurur.

Bu konuda çalışan bir anne için önemli olan planlamasını iyi yapmaktır. Ayrıca iş hayatı ve bebek emzirmesi, bakımı konusunda da iyi bir denge oluşturmak önemlidir. Bu dengeyi iyi oluşturamadığınız zaman bundan hem siz hem de bebeğiniz etkilenecektir.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

8454

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim