Haberler

Makaleler

EMZİREN ANNENİN ALKOL KULLANMASI

emziren annenin alkol kullanmasıEMZİREN ANNENİN ALKOL KULLANMASI

 

Emzirirken alkol kullanmak hem anne sütünün kalitesini bozar hem de anne sütü vasıtasıyla bebeği etkiler. Emzirme döneminde kullanılan alkolün güvenli bir düzeyi yoktur.

 

Eğer emzirme döneminizde alkol almayı düşünüyorsanız, alkol kana karıştığı gibi anne sütüne de karışır. Anne sütüne karışan alkolden dolayı bebeği de etkiler.

 

Yapılan araştırmalara göre annenin alkol alması emzirilen bebeklerde motor gelişimlerini ve uyku düzenlerini bozabilmektedir. Alkol ayrıca anne sütü üretimini azaltır. Anne sütünün azalması bebeğin anne sütünden yeterince beslenememesine neden olur.

 

Emzirme döneminde alkol alıyorsanız alkolü aldıktan sonra bebeğinizi emzirmek için 2 – 3 saat kadar bekleyin. Bu süre zarfında anne sütünün içeriği daha temizlenmiş olur. Fakat bu da hiç alkol almayan emziren annelere göre daha dezavantajlı bir durumdur. Çünkü alkol her durumda anne sütünü etkileyebilmektedir. Anne sütünü pompayla sağmak alkolün vücuttan daha hızlı elimine edilmesini hızlandırmaz.

 

Genel bebeklerin beslenmesinde anne sütünün ve emzirmenin en önemli besin kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Bebekler en az 1 yıl emzirilmeleri veya anne sütüyle beslenmeleri tavsiye edilmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü ve 6. aydan sonra da 1.yıl sonuna kadar ek besinlerin yanında anne sütü verilmeye devam etmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 03.04.2014

4091

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim