Haberler

Makaleler

EMZİREN ANNELER SİGARA DUMANINDAN UZAK DURMALI

emziren anneler sigara dumanından uzak durmalıEMZİREN ANNELER SİGARA DUMANINDAN UZAK DURMALI

Sigara içmek kadar sigara dumanına maruz kalmak da oldukça zararlıdır. Sigara dumanına maruz kalmak herkes için olduğu gibi emziren anneler için de risklidir.

Emziren anneler sigara dumanına maruz kaldıklarında sigara dumanındaki kimyasallar anne sütüne geçer. Bu kimyasallar anne sütündeki hastalıklarla mücadele eden hücreleri olumsuz etkiler.

Eğer bebekler veya çocuklar sigara dumanına maruz kalırsa bu da risklidir. Çünkü sigara dumanı bebeklerin veya çocukların üst solunum yollarına zarar verir. Ebeveynlerin kendilerinin sigara içmeleri veya başka insanların içtikleri sigara dumanına bebeklerin maruz kalması, bebekte soğuk algınlığı, nezle, astım, bronşit, orta kulak iltihabı gibi riskleri artıran bir etkendir. Çünkü bebeklerin akciğer kapasiteleri yetersiz olduğu için sigara dumanındaki kimyasallarla baş etmeleri zordur. En önemlisi de sigara dumanına maruz kalan bebeklerde ani bebek ölümleri riskinin artmasıdır.

Emziren annelerin sigara dumanına maruz kalması veya sigara içmesi anne sütü üretimini de olumsuz etkileyebilir. Anne sütünün içeriğinin ve kalitesinin de olumsuz etkilenmesi bebekte kolik, kusma, ishal ve kalp atışlarında hızlanma gibi sorunlara neden olabilir.

Bebeğinizi ister emzirin ister emzirmeyin; bebek ve küçük çocuk sahibi bir anne olarak evde sigara içilmesine müsaade etmemeniz gerekir. Sigara içen kişilerden evde sigara içmemesini rica edin. Sizin ve bebeğinizin olduğu yerde ( evde, arabada v.b. ) sigara içilmemesi çok daha uygun bir davranış olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 30.07.2013

3099

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim