Haberler

Makaleler

EMZİREN ANNELER İÇİN SÜT ARTTIRICI 4 DOĞAL YÖNTEM

Bebek emzirme anne stü artırmaEMZİREN ANNELER İÇİN SÜT ARTTIRICI 4 DOĞAL YÖNTEM

 

Bebeğinizi emzirme döneminde sütünüzün yetersiz geldiği zamanlar da olabilir. Bazı emziren anneler bu sorunu daha yoğun yaşayabilir. Anne sütünün genelde yetersiz geldiği durumlarda bebeğin beslenmesi ve dolayısıyla gelişimi de bundan etkilenir. Eğer sizin de sütünüz yetersiz geliyorsa aşağıdaki doğal anne sütü artırıcı yöntemlerini kullanabilirsiniz.

 

Bebeğinizle ten tene temas kurun

 

Bebeğiniz daha ilk doğduğu andan sonra ilk kucağınıza aldığınızda ten temas kurmanız bebeğinizle aranızdaki bağın çabuk oluşmasına ve ilerde bunun kuvvetlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğinizi evinize götürdüğünüz de bu tür yakın temasa önem vermelisiniz. Bebeğinizle kurduğunuz bu güçlü bağ süt üretiminizi de teşvik eder.

 

Bebeğinizi düzenli ve sık emzirin

 

Yeni doğan bebekler 2-3 saatte 1 defa emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Çünkü çabuk acıkırlar. Bebeğinizi acıktığını gösteren işaretlere de dikkat etmeli ve bunları gözden kaçırmamalısınız. Normalde ilk kez anne olan kadınlar bu tür işaretleri dikkate almak konusunda tecrübesizlik yaşayabilirler. Bu noktada ise bebeğin 2-3 saatte 1 defa emzirilmesi gerektiğini bilmek gerekir. Bebek acıktığı zaman elini ağzına götürür, yatağında hareketli olur, mızmızlanır ve en son ağlar. Bebeğinizi bu şekilde düzenli olarak emzirdiğiniz de bu sütünüzün artmasına da yardımcı olur. Normalde bebekleri düzenli ve sık aralıklarla emzirmek süt üretimini artıran temel bir etkendir.

 

Başarılı emzirme

 

Bebeğinizi başarılı bir şekilde emzirdiğinizden emin olun. Başarılı bir şekilde emzirilen bebek anne sütünden yeterince beslenir. Her bir memedeki sütünüzün tamamen boşaldığından emin olun. Bu şekilde başarılı bir emzirme seansı süt üretiminizi de destekler. Bu konuda Bebeğinizi Yeterince Emzirdiğinizi Nasıl Anlarsınız? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Sabırlı olun

 

Sütünüzün yetersiz geldiği durumlarda biraz sabırlı olmanızda fayda var. Eğer sabırsız ve stresli davranıyorsanız bu süt üretiminizi de olumsuz etkiler. Bebeğinizi emziremediğiniz durumlarda sütünüzü mutlaka pompayla sağarak biberon yardımıyla bebeğinizi besleyin. Ayrıca kendinize de iyi bakmalısınız. İyi beslenmeli ve bol su içmelisiniz. Bunların yanında dinlenmenize de dikkat etmeniz sütünüzün artmasına olumlu katkı sağlayacaktır.

Anne sütünü sağma yöntemleri konusunda Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bebeğinizin sütünüzden yeterince beslenip beslenmediğini gösteren en önemli işaretlerden birisi bebeğinizin günlük dışkılama sayısıdır. Bebeğinizin bezini günde kaç defa kirletiyor? Eğer sütünüzün yeterli gelip gelmediğinden emin değilseniz buna bakabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 10.02.2016

4364

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim