Haberler

Makaleler

EMZİREN ANNELER BUNLARA MUTLAKA DİKKAT ETMELİ

emziren anneler bunlara mutlaka dikkat etmeliEmzirme süreci hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı ve gelişimi için çok önemli bir süreç. Emzirme sürecinin başarılı bir şekilde yürümesi hem anne hem de bebek için sayısız faydalar getiriyor. Emziren annelerin özellikle bazı konularda oldukça dikkatli olması bu amaçla önemli. Emziren annelerin mutlaka dikkat etmesi gereken hususları aşağıda bulabilirsiniz.

1. Emziren anne öncelikle beslenmesine dikkat etmeli, dengeli beslenmeden ödün vermemeli ve gün içinde bolca sıvı tüketmelidir. Çünkü anne dengeli bir şekilde beslenirse bu annenin süt miktarını ve süt kalitesini de doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla bebek de bundan etkileyecektir.

2. Emziren anneler gün içinde dinlenmelerine dikkat etmeli, dinlenmek ve rahatlamak için kendilerine zaman ve fırsat yaratmalıdırlar. Çeşitli egzersizler, nefes alma egzersizleri anne için oldukça rahatlatıcı olacaktır. Bu rahatlık annenin bebeği emzirme sırasında da kendini hissettirecektir. Kendini iyi, huzurlu ve rahat hisseden annen bebeğini daha iyi emzirir ve emzirme seansları daha başarılı geçer.

3. Bebeği her istediği zaman emzirmek gerekir. Bebekler sık sık acıkırlar ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Özellikle yeni anneler bebeği ne zaman emzireceği, karnını ne zaman doyuracağı konusunda tereddüt geçirebilirler. Bunun ortalama süresi 2 saattir. Bir bebek özellikle ilk aylarda her 2 saatte bir emzirilmek ister. Bebeğin yeterince emzirilmediği durumlarda bebekte gelişim sorunları ortaya çıkacaktır

4. Emziren annelerin psikolojik durumları emzirme sürecini de olumlu veya olumsuz etkileyebilecek bir durumdur. Bundan dolayı annenin psikolojisini iyi tutması, stres yaratacak şeylerden uzak durması, depresyon riskine karşı dikkatli olması gerekir. Psikolojik sorunları olan annelerin emzirme sürecindeki psikolojik hallerinden bebekler de olumsuz etkilenir.

5. Eğer bir engel yoksa annenin bebeği doğrudan emzirmesi istene bir durumdur. Yani örneğin sütü sağarak bebeği biberondan beslemek sonra düşünülmesi gereken bir şeyedir. Biberondan süt vermek zorunlu haller dışında düşünülmemelidir. Emzirme yoluyla anne bebeğiyle daha fazla birlikte olur, yakın temas kurar ve bu da bebekle anne arasındaki bağı güçlendirir. Annenin bebeği sık emzirmesi bu amaçla çok önemlidir.

6. Eğer emziren anne bir işte çalışıyorsa bebeğini emzirmek için fırsatlar yaratmaya çalışmalıdır. Zaten bu amaçla ilk aylarda annenin süt izni bulunmaktadır. Onun haricinde anne başka önlemleri de alabilir. Bir süre için çalışma saatlerini kısaltması, daha hafif görevler alması, eğer işyeri eve yakınsa öğlen tatillerinde gelip bebeği emzirmesi gibi önlemler düşünülebilir.

7. Çalışan annelerin bebeği emzirmek için fırsatları pek olmuyorsa en azından sütlerini sağıp güvenli bir ortamda saklayabilirler ve biberondan bebeğin anne sütüyle beslenmesini sağlayabilirler. Böylelikle bebek anne sütünden mahrum kalmamış olur. Çünkü anne sütünün bebek için sayısız faydaları olduğunu biliyoruz.

8. Emzirme sırasında enfeksiyon riskine karşı temizlik kurallarına mutlaka dikkat etmek gerekir. Emziren annelerin her emzirmeden önce ellerini yıkaması kaçınılmazdır. Ayrıca meme temizliğini de sık sık yapmakta fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 18.11.2011

8486

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim