Haberler

Makaleler

EMZİK NASIL BIRAKTIRILIR?

emzik nasıl bıraktırılırEMZİK NASIL BIRAKTIRILIR?

 

Bebeklerde ani bebek ölümlerini engellemeye yardımcı olmada emzik faydalı olmakla birlikte, 1 yaşını geçmiş çocuklara emzik verilmesi tavsiye edilmemektedir. Emzik kullanmak bebeklerde sakinleştirici ve uykuya geçmeyi kolaylaştırıcı bir etki yaratmaktadır. Fakat 1 yaş sonrasında emzik kullanmayı bıraktırmak tavsiye olunmaktadır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuza emziği bıraktırmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 

1. Çocuğunuza emzik kullanmayı bırakmanın zamanı geldiğini açıkça söyleyin ve bunu biraz öncesinden çocuğunuza söylemeye başlayın ve bir zaman verin. Örneğin “Bu emzik kullanacağımız son hafta. Bu haftadan sonra emzik kullanmayacağız” şeklinde önceden hazırlayıcı sözler söyleyin. Böyle zaman çizelgeleri çocukları emzik bırakmaya hazırlanmalarında yardımcı olabilir. En azından bu konuda tam başarı sağlamazsanız bile bunun zamanını geldiğini çocuğunuz bilir.

 

2. Çocuğunuza emziği bıraktırırken eğer bunu zaman yaymak isterseniz çok baskıcı olmayın ve yavaş gidin. Örneğin emziği sadece yatma zamanında veya sadece kendi yatak odasında kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bunu nda çocuğunuza söyleyin. “ Artık bundan sonra bir süre emziği sadece yatarken kullanacağız” şeklinde söyleyebilirsiniz.

 

3. Emziğe kötü bir tat verebilecek ve çocuk için güvenli olan bir sıvı çözelti için hekime danışarak bunun için bir ürün temin edilip, kullanılabilir. Bu çözelti emziğe uygulanarak çocuğa verilir. Çocuk bunun tadından hoşlanmaz. Ve zamanla emziğe karşı olumsuz bir duygu geliştirerek emziği bırakır.

 

4. Çocuğunuzu emzik kullanmayan diğer arkadaşlarıyla birlikte olmaya teşvik edin. Çocuğunuz arkadaşlarının emzik kullanmadığını gördüğü zaman emziğe karşı daha mesafeli durur. Ayrıca çocuğunuza emziğin küçük bebekler için olduğunu, artık büyüdüğünü ona örnekle göstermiş olursunuz.

 

5. Çocuğunuza emzik kullanmayı bıraktırırken emziği asla bir rahatlama aracı olarak kullanmayın. Çocuğunuz ağladığında ona emzik vermeyin. Sorununu anlamaya çalışın ve başka bir çözüm bulun.

 

6. Eğer çocuğunuz gece emziğiyle uyuyorsa ve emzik ağzından düşürse emziği tekrar ağzına koymayın. Bu şekilde uyumaya devam etsin.

Yayınlanma Tarihi : 20.08.2014

4007

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim