Haberler

Makaleler

EMZİK FAYDALI MI ZARARLI MI?

emzik faydalı mı zararlı mıEMZİK FAYDALI MI ZARARLI MI?

Emzik kullanımının bebekler için faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Emzik öncelikle bebekler için bir rahatlama aracı olarak kullanılmaktadır. Emzik bebeğin emme duygusunu tatmin eder. Çünkü bebekler emme duygusuyla doğmuşlardır. Emzik emen bebekler daha sakin olurlar ve çok fazla mızmızlık yapmazlar. Bu açıdan ebeveynleri için de oldukça rahatlatıcı olur. Emzik kendini rahatsız hisseden bebekleri de daha da sakinleştirebilir. Duygusal tatmin sağlayabilir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre emzik bebeklerde ani bebek ölümleri riskini de azaltan bir etkendir.

Emziğin zararlarını ise şöyle sıralamak mümkündür:

Öncelikle emziği bebek için bir alışkanlık haline getirmek ve uzun süre emzik kullanımı bebeğin diş yapısında bozulmalara yol açmaktadır.

Uzun süre emzik emen bebeklerde konuşma gelişimi gecikmektedir.

Bebeğe sürekli emzik vermek annenin süt üretimini de olumsuz etkiler. Çünkü anne sütünün artmasını sağlayan temel etkenlerden birisi de annenin bebeğini sık sık emzirmesidir.

Emzik bebekte orta kulak enfeksiyonu riskini artırabilir.

Bebeğinize emzik verirken veya uzun süre emzik vermeyi planlıyorsanız tüm bu olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirmelisiniz.

Ayrıca bebeğinize emzik vermeden önce aşağıdaki uyarıları dikkate almanız gerekir:

1. Bebeğinize ilk 1,5 ay emzik vermeyin. Sadece emzirin. Bu süt üretiminizi olumlu etkileyecektir. Üstelik bebeğinizle sağlıklı ve güçlü bir bağ kurmanıza da yardımcı olur.

2. Bebeğinize 1 yaşından sonra emzik vermeyin. Bu bebeğinizin hem diş gelişimini hem de konuşma gelişimini olumsuz etkiler

3. Çocuğunuza emziği bıraktırırken aşama aşama bıraktırın. Birden bıraktırmanız emziğe alışmış çocuk için zor olur. Sadece belli zamanlarda veya durumlarda verin. Örneğin yatma zamanlarında verebilirsiniz. Sonra bunu zaman geçtikçe azaltın. Emziği bırakması için çocuğunuzu zorlamayın ve baskı yapmayın.

4. Emziğin temizliğine dikkat edin. Emziği sık sık değiştirebilirsiniz. Çünkü emzikler sıklıkla çabuk bakteri toplayabilirler.

5. Emziği bal gibi şekerli şeyler batırarak bebeğe vermeyin. Dişleri için zararlı olur ve çürümelere yol açar.

6. Eğer emziği bıraktırma sürecindeyseniz emziği bebeğiniz için ağlamasını durdurma aracı olarak kullanmayın. Bu bebeğinizin emziğe daha bağımlı olmasına yol açabilir.

7. Çocuğun diş yapısına zarar vermeyecek emzikleri tercih edin.

8. Çocuklar emzikleri sıkıldıklarında da isteyebilirler. Bu yüzden emziği bir alışkanlık haline getirmeyi önlemek için çocuğunuzu bir şeylerle meşgul edebilirsiniz. Meşgul olan çocuk emziği daha az aklına getirir.

9. Çocuğunuzun emziği bırakması konusunda atacağı olumlu adımları ödüllendirmeniz de işe yarar. Onu bu konuda motive eder.

Yayınlanma Tarihi : 19.04.2013

14291

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim