Haberler

Makaleler

EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ

el-ayak ve ağız hastalığının tedavisiEL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ

 

El, ayak ve ağız hastalığı çocuklar arasında oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. El-ayak ve ağız hastalığının belirtileri görülmeye başlamadan önce 3 – 7 gün kadar bir kuluçka dönemi vardır. Genelde ilk olarak ağız içinde kabarcıklar görülür. Kabarcıklar daha sonra eller ve ayaklarda görülür. El-ayak-ağız hastalığı viral bir enfeksiyondur. El-ayak-ağız hastalığının tedavisi olmasa da belirtilerini tedaviye yönelik işlemler yapılmaktadır. El-ayak-ağız hastalığının belirtilerine yönelik tedavide şunlar yapılmaktadır:

 

1. Önce çocuğun ateşi ölçülür. Eğer çocuğun ateşi varsa hekim ateşini düşürmeye yönelik bir ilaç verebilir. İlaç mutlaka hekimin tavsiye ettiği şekilde ve dozda kullanılmalıdır.

 

2. Çocuğa bol sıvı verilmelidir. Eğer çocukta ağız yarası varsa çocuğu sıvı alması konusunda cesaretlendirmek gerekir. Gazlı içecekler ve meyce suları çocuğun boğazını tahriş edebilir. Bu nedenle su,  süt ve süt ürünleri daha iyi bir seçimdir. Sıvılar çocuğun vücudunu hem daha sağlıklı tutmak ve hem de sıvı eksikliğini önlemek için önemlidir. Sıvılar çocuğun vücudundaki enfeksiyonlarla mücadele için doğal bir yöntemdir.

 

3. Çocuğunuza gargara yaptırın. Tuzlu su gargarası tavsiye edilmektedir. Tuz mikropları öksürmede oldukça etkilidir ve ağız içindeki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Hekim ayrıca tıbbi içerikli bir ağız gargarası da verebilir.

 

4. El-ayak-ağız hastalığında çocuğun elleri ve ayakları her zaman temiz tutulmalıdır. Doğal bir iyileştirici olan aloe jel de kullanılabilir.

 

5. Çocuk mümkün olduğunca evde tutulmalı ve rahat ettirilmelidir. Hastalık belirtileri 5 – 7 gün içinde iyileşmeye başlar. Çocuğun hastalığı bulaşıcı olduğu için ev içindeki diğer bireylerden uzak tutulmasında fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 08.07.2014

12054

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim