Haberler

Makaleler

EBEVEYNLER İÇİN STRES VE DEPRESYONLA MÜCADELE

ebeveynler için stres ve depresyonla mücadeleEBEVEYNLER İÇİN STRES VE DEPRESYONLA MÜCADELE

Ebeveynlik zor bir süreç. Özellikle bebek büyüten anne ve babalar için stresli ve kimi zaman yıpratıcı olabilen bir süreçtir. Fakat anne ve babanın bu süreçte yaşayacağı stresli durumlar ve hatta depresyon durumu bebeği ve çocukları da olumsuz etkileyebilmektedir.

Ebeveynler stres ve depresyon durumlarını yönetmek zorundadırlar. Bu amaçla aşağıdaki önlemleri almakta fayda vardır.

1. Kişileri strese sokan günlük yaşamda olaylar olabilir. Hatta bu olaylar depresyona bile yol açabilir. Bu durumda bu stres yaratan etkenleri iyi tespit edip, çözmek ve ortadan kaldırmak gerekir. Tüm bu etkenleri teker teker çözerek günlük yaşamı daha yaşanabilir ve rahat hale getirmek mümkündür. Bu tür sorunları çözerken başka insanları da yardımını almak faydalı olacaktır.

2. Çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerle kola gibi asitli içecekler insanların stres düzeyini yükselten faktörlerden birisidir. Bu tür içecekleri mümkün olduğunca azaltmak gerekir.

3. Günlük yaşamdan kopmamak gerekir. Bunun için ebeveynler kendilerine özen göstermeli ve kişisel bakımlarını yerine getirmelidirler. Bu kendilerini daha iyi hissetmeklerine yardımcı olacaktır.

4. Beslenme düzenine kesinlikle uyulmalıdır. Düzensiz beslenmeden kaçınılmalıdır. Öğünler arasında en önemlisi sabah kahvaltılarıdır. Sabah kahvaltıları kaçırılmamalı ve iyi yenmelidir. Sabah kahvaltıları daha iyi bir gün geçirilmesi için oldukça yardımcı bir güçtür.

5. Gece geç saatte yatılmamalı ve sabah erken kalkılmalıdır. Uyku yeterince alınmalıdır. Günlük gece uykusu 7 - 8 saat olmalıdır.

6. Günlük yaşamı mümkün olduğunca planlı ve programlı yaşamakta fayda vardır. Bu stres faktörünü epey azaltacak hususlardan birisidir. Akşamdan ertesi günün aktivitelerini ve işlerini planlamak kişinin stresini azaltacaktır. Çünkü insanlar günlük karmaşa içinde düzensizliklerden dolayı birçok stres durumu yaşamaktadırlar.

7. Çevredeki olaylara, gündeme ilgisiz kalınmamalıdır. İnsanlar sürekli kendilerine odaklanmamalılar.

8. Gerçekleştirilebilir hedeflere sahip olmak gerekir. Gerçekleştirilemeyecek hedeflere sahip olmak, sonunda hüsran yaşanmasına ve depresyona vakalarına yol açabilmektedir. Kişi kendi özelliklerini ve kabiliyetlerini iyi belirleyerek ona göre hedefler koymalıdır.

9. Bugünün işi yarına bırakılmamalıdır. İşleri zamanında yapmaya özen gösterilmelidir. Zaman bırakılan işler birikerek yapılamayacak duruma gelebilir.

10. Özellikle yeni anne ve baba olmuş kişiler başkalarından yardım alma konusunda geri durmamalıdırlar. Bunu sadece maddi yardım olarak algılamamak gerekir. Manevi yardım da çok önemlidir. Başka insanların varlığını yanında hissetmek yeni annelerde görülebilen lohusalık depresyonu gibi durumların çözmede yardımcı olacaktır.

11. Yeni anneler bebekleriyle oldukça fazla zaman geçireceklerdir. Bu da belki evde iş yükünü bir hayli artıracaktır. Bu iş yükü yıpratıcı olabilir. Bu yüzden insanlara hayır demeyi bilmek gerekir. Hayır diyemeyen kişiler kendilerini bir anda bir sürü işle uğraşırken bulurlar.

12. Ebeveynler kendilerine ait zaman ayırmalıdırlar. Bu mutlaka yapılmalıdır. Kendilerine güzel zaman geçirtecek aktiviteler bulmak oldukça rahatlatıcı olacaktır. Beraber sinema veya tiyatroya gitmek, akşamları evde güzel bir film seyretmek, hobi edinmek, hafta sonları piknik v.b. şeyler yapılabilir.

13. Egzersiz yapmayı kesinlikle ihmal etmemelidir. Yapılan araştırmalar stres ve depresyondan kurtulmada egzersizin çok önemli olduğunu ortaya koymuştur.

14. Beslenme konusunda çok dikkatli olunmalı ve kendini kontrol etmelidir. Çünkü yapılan araştırmalarda depresyondaki kişilerin kontrolsüz yemek yiyerek kilo alabildikleri ortaya çıkmıştır. Bu yüzden kontrolü elden bırakmamak gerekir. Ayrıca şeker ve alkolde uzak durulması gereken şeylerdir. Bunlar depresyonu tetikleyebilmektedir.

15. Vitamin alımına özen göstermelidir. C vitamini eksikliğinin depresyonu tetikleyebilen bir faktör olduğu bilinmektedir. Bu amaçla yoğun stres ve depresyonu sorunu yaşayan kişiler C vitamini içeren besinleri özellikle tüketmelidir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Doğum Sonrasında Olabilecek Durumlar

Bebeğin Ruh Sağlığında Ebeveyn Etkisi

Annenin Psikolojik Sorunların Bebeğe Etkisi

Yayınlanma Tarihi : 03.05.2012

3168

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim