Haberler

Makaleler

EBEVEYNLER ÇOCUKLARINI GÜNEŞTEN KORUMUYOR

EBEVEYNLER ÇOCUKLARINI GÜNEŞTEN KORUMUYOR

 

Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından sunulan bir araştırmanın bulgularına göre ebeveynler genelde çocuklarının cildini güneşin ultraviyole ışınlarına karşı korumakta pek dikkatli davranmıyor ve özen göstermiyorlar.

 

Ultraviyole ışınları bilindiği gibi cilt kanseri gibi en tehlikeli cilt sorunlarının oluşmasına kadar olumsuz etkiler gösterebilme riskine sahip. Bu risk çocuklar için de var ve bunların en olumsuz etkileri yetişkinlik döneminde ortaya çıkabiliyor.

 

Diğer yandan bebekleri ve çocukları ultraviyole ışınlarına karşı korumamak cilt yanıkları riskini oldukça artırıyor. Bu nedenle bebekleri daha erken zamanlardan itibaren ciltlerini güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyacak önlemleri almak gerekiyor. Çünkü bebeklerin ve küçük çocukların cildi daha hassas ve güneşten daha çabuk etkilenebiliyor.

 

Amerikan Dermatoloji Akademisi 6 aydan daha küçük bebeklerin güneş ışınlarına karşı mümkün olduğunca korunması gerektiğini tavsiye etmektedir. 6 aydan daha büyük bebeklerde ve küçük çocuklarda ise daha geniş spektrumlu ve su geçirmez güneş kremlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Çocukların cildini güneşe karşı korumak içi en az 30 faktör koruması olan güneş kremlerinin kullanılması önerilmektedir.

 

Uzmanlar ayrıca bebeler ve çocuklar için kullanılan güneş kremlerinin çinko oksit veya titanyum oksit içermesinin uygun olacağını vurguluyorlar. Bu güneş kremleri bebeklerin ve çocukların hassas ciltler için daha iyi bir koruma sağlamaktadır.

 

Tüm bunların yanında daha iyi bir koruma sağlamak için bebekleri gölgeli yerlerde tutmak, güneşten koruyucu hafif kıyafetlerin giydirilmesi ayrıca önerilmektedir. Şapka takılması ve güneş gözlüğü de önerilen diğer önlemler arasında bulunmaktadır.

 

Miami Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre bebelerini genelde gölgeli yerlerde tutan ebeveynlerin %83 ünün sadece yarısı çocuklarını güneşten korumak için şapka giydiriyorlar. Ve yine sadece %40 ı güneşten koruyucu şekilde çocuklarını giydiriyorlar. 6 aydan daha küçük bebeklerde rutin olarak güneş kremi kullanan ebeveynlerin oranı %29.

Yayınlanma Tarihi : 07.10.2015

2957

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim