Haberler

Makaleler

EBEVEYN VE BEBEK ARASINDAKİ SORUNLAR

ebeveyn ve bebek arasındaki sorunlarEbeveynler ve bebekler arasında mevcut ilişkilerinden kaynaklanan sorunlar olabilmektedir. Bu sorunlar ebeveynlerin aşırı ilgisinden kaynaklanabileceği gibi yetersiz ilgisinden de kaynaklanabilir. Ayrıca ebeveyn ve bebek arasındaki gerginlik ve çeşitli çatışmalar da arada ilişki sorunlarına yol açabilmektedir.

Ebeveynlerin bebeklerine karşı aşırı ilgi içinde olmaları bebekler aralarında sorun oluşmasına yol açabilir. Özellikle bebekler 1 yaşlarından itibaren yürümeye başlamalarıyla beraber bağımsızlık hareketleri göstermeye başlayabilirler. Bazı ebeveynler de bebeklerine karşı aşırı ilgi içinde onların her şeyine karışan ve müdahale eden, hatta onu baskı altına alan bir düzen geliştirmek isteyebilirler. İşte aradaki bu iki zıt durum ilişki sorununa işarettir. Çünkü bağımsızlaşan bebek ebeveynin bu aşırı ilgisini ve baskınsı reddedebilir. Ebeveyne karşı tavır geliştirebilir. Bu tür bebekler ayrıca günden güne daha inatçı geçimsiz olabilir. Sürekli bir şeylerden şikayet eden bir bebek haline gelebilir. Bu ilişki bozukluğu durumunda ebeveynlerin bebeği hala ayrı bir kişi olarak görmemesinin de etkisi vardır. Ayrıca psikolojik rahatsızlığı olan ebeveynlerde de bu tür aşırı ilgili ve baskıcı anne baba tutumları gözlemlenebilmektedir.

Kimi durumlarda yukarıda belirtilenlerin tam tersi de olabilir. Yani anne ve babanın ilgisiz ve yetersiz ilgisi de ebeveyn ve bebek ilişki sorununa bir örnektir. Bu sorunda anne ve baba bebeğe karşı vurdumduymaz, ilgisiz, onun ihtiyaçlarına ve isteklerine karşı ilgi göstermeyen, kulağını kapatan bir tutumdadırlar. Bu durumdaki çocukların gelişim düzeyleri de bundan olumsuz etkilenecektir. Ayrıca şöyle bir bakıldığında bu çocukların bakımsız, kirli, zayıf görünmeleri olağandır. Özellikle annenin bebeğe karşı bir duygusal soyutlanmışlık tavırları gözlenir. Bilimsel araştırmalarda depresyonlu annelerde bu tür ilgisiz tutumların görüldüğü saptanmıştır. Diğer yandan depresyon halindeki anne de kimi zaman bu ilgisiz tavırlarının farkında olabilir. Bebeğiyle yeterince ilgilenmediğini ve ona bakmadığını bilebilir. Fakat mevcut psikolojik ruh halinden dolayı bebekle ilgilenmek içinden gelmez. Çünkü o kendi ruh dünyasında başka şeylerle mücadele ediyordur.

Bebekle ebeveyn arasındaki bir diğer sorun da ebeveynin bebeğe karşı sert ve kızgın tutumlarıdır. Özellikle bazı anneler bebeklerinin kendisi için bir yük olduğunu, kendisine ayak bağı olduğunu düşünebilir. Ayrıca kendi bazı amaçlarını gerçekleştirmek için bebeğin kendisine engel teşkil ettiğini düşünebilir. Bundan dolayı bebeğe karşı öfkeli, sert tutumlar takınabilir. Hatta bebeğe karşı fiziksel şiddette de bulunabilirler. Zaten bu durumdaki anne ve babayla bebeğin arasındaki ilişki sorunludur. Bu tür bebekler anne ve baba tutumundan dolayı korkmuş, içine kapanmış, sinirli, gergin, çekinden bir ruh hali gözlenebilmektedir. Bebeğin ebeveynine karşı güven duygusu zedelenir. Onlara karşı duygusal olarak uzaklaşmaya başlar.
Aslında bebeğiyle bu tarz ilişki kuran anne ve babaları dikkatlice incelediğimiz de bu kişilerin genelde sorunlu kişiler olduklarını görürüz. Bu tür kişiler çevreleriyle de ilişki sorunları yaşayan insanlar olabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

6823

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim