Haberler

Makaleler

DÜŞÜK SONRASI KADIN PSİKOLOJİSİ

düşük sonrası kadın psikolojisiDÜŞÜK SONRASI KADIN PSİKOLOJİSİ

Düşükler belki de kadınların hayatlarında yaşadıkları en üzüntülü olaylardan birisidir. Düşük yapan kadın kendini oldukça kötü ve yalnız hisseder. Duygusal olarak bir şok yaşanabilir ve depresyon belirgileri görülebilir. Ayrıca kızgınlık, suçluluk, genel bir isteksizlik hali, konsantre olamama gibi durumlar da gelişebilir.

Düşük vakalarında aile için iletişim de olumsuz etkilenebilir. Eşlerin birbirlerini suçlayıcı tavırları, kızgınlıkları ve düş kırıklıkları aile içindeki iletişime zarar verebilir.

Geç dönemde yaşanan düşükler ise belki anne adayını daha fazla yıpratabilir. Çünkü anne adayının bebeğiyle geçirdiği zaman daha fazladır ve bebeğine oldukça fazla odaklanmıştır. Bu da yalanan hayal kırıklığını artırabilir.

Yaşanan düşükler ilerisi için daha iyi bir planlama yapmayı gerektirir. Düşüğün neden kaynaklandığı tam olarak tespit edildikten sonra bir sonraki gebeliklerde bunlara dikkat edilmesi yönünde planlamalar yapılmalıdır. Tabi birçok düşük vakasının kadının kontrolü dışında gerçekleştiğini de unutmamak gerekir.

Düşük vakalarında nasıl destek alınmalı?

Eşlerin birbirine destek olması: Düşük vakalarında eşlerin ve diğer aile bireylerinin birbirlerine empatiyleyaklaşmaları, birbirlerine her zamankinden daha fazla sevgi ve anlayışla yaklaşmaları çok önemlidir. Birbirlerine karşı suçlayıcı tavırları bu süreci olumsuz etkileyecektir. Eşler birbirleriyle duygularını açık olarak konuşmalı ve ne hissettiklerini paylaşmalıdırlar. Özellikle kadının eşinin desteğine bu süreçte çok ihtiyacı vardır.

Destek gruplarından faydalanmak: Düşük yapan kadınlar kendisi gibi düşük yapan diğer kadın destek gruplarına katılarak onlarla duygularını ve tecrübelerini paylaşmalıdır. Paylaşılan bu duygular kadının yalnız olmadığını hissettirecektir. Kendisiyle aynı duyguları yaşayan insanlarla olmak kadın için oldukça rahatlatıcı olabilir.

Düşük yapan kadınlar gerekirse bir uzmandan ( psikolog, psikiyatrist v.b. ) profesyonel destek almalıdır. Kısa zamanda toparlanmaya gayret göstermelidir.

Kendini işe vermek: Düşük yapan bir kadının kendine meşgaleler bulması, çalışıyorsa işine devam etmesi iyidir. Aklındaki kötü düşünceleri ve sıkıntıyı atmasına yardımcı olur. Sürekli ev içinde bebeğini kaybetmenin getirdiği sıkıntılı düşüncelere dalması depresyona girmesine neden olabilir. Bu yüzden dışarıda bir işte çalışmak, sosyal aktivitelere ağırlık vermek, arkadaşlarına zaman ayırmak rahatlatıcı olacaktır.

Bir kere düşük yaptıktan sonra genelde bir sonraki gebelik sağlıklı bir şekilde geçer. Bir sonraki gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde sürmesi için neler yapmanız gerektiği konusunda Düşük Sonrası Gebelik konulu yazıyı okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 14.06.2012

7357

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim