Haberler

Makaleler

DÜŞÜK SONRASI GEBELİK

düşük sonrası gebelikDÜŞÜK SONRASI GEBELİK

Düşük sonrası gebelik stresli ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden eğer düşük yaptıysanız ve tekrar gebelik düşünüyorsanız tekrar gebelik için en iyi zaman, tekrar düşük yapma olasılığınız v.b. konularda bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Böylelikle tekrar bir gebelik durumunda daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirme olasılığınız artacaktır.

Düşük nedenleri nedir?

Düşük gebeliğin 20. haftasından önce yaşanan gebelik kaybıdır. Düşüklerin çoğu fetusun normal bir şekilde gelişmemesinden meydana gelir. Sorun genelde anne karnında bebeğin genlerindeki veya kromozomlarındaki bir sorundan kaynaklanır.

Bazen annenin sağlık durumundan ( kontrol edilemeyen diyabet v.b. ), veya uterus veya serviksle ilgili bir sorundan da düşük kaynaklanabilir. İstatistiklere göre gebeliklerin % 10 – 20 si düşükle sonuçlanmaktadır.

Tekrar düşük yapma olasılığı nedir?

Düşük genelde bir defa meydana gelir. Çoğu kadın düşük sonrasındaki gebeliğini sağlıklı bir şekilde yaşamaktadır. Ardı ardına 2 defa düşük yaşanması vakalarının oranı %5 den azdır.

Düşük sonrası tekrar gebe kalmadan önce tavsiye edilen testler

Eğer 2 den daha fazla düşük yaptıysanız bunun altında yatan nedenleri bilmek için bazı özel testleri yaptırmanız gerekir.

Kan testi: Bu testle bağışıklık sisteminiz veya hormonlarınızla ilgili bir sorun olup olmadığı test edilir.

Kromozom testleri: Sizde veya eşinizde kromozomal bir sorun olup olmadığı test edilir.

Ayrıca rahimle ilgili bir probleminizin olup olmadığını bilmek için aşağıdaki testler de uygulanabilir:

Ultrason, histeroskopi, histerosalpingografi, sonohysterogram

Eğer düşüğünüzün nedeni tanımlanamasa bile umudunuzu kaybetmeyin. Tedavi olmadan bile sağlıklı bir gebelik geçirme şansınız % 60 – 70 civarlarındadır.

Düşük sonrası tekrar gebelik için en iyi zaman nedir?

Düşük sonrası tekrar gebelik için kendinize fiziksel ve duygusal olarak biraz zaman tanımanız gerekir. Düşük sonrası fiziksel iyileşme sadece birkaç saatle birkaç gün arasında değişir. Periyotlarınız 4 – 6 hafta içinde geri döner. Fakat bununla birlikte düşük yapmak duygusal olarak yıpratıcı bir durum olabilir. Sizde ve eşinizde kızgınlık, hayal kırıklığı, suçluluk duygusu gibi duygular da gelişebilir. Dolayısıyla tekrar bir gebelik için acele etmeyin.

Düşük sonrası tekrar gebelik için kendinizi hazır hissettiğinizde size rehber olması için hekiminize danışın. Ayrıca aşağıdaki hususları da dikkate almalısınız:

1. Eğer ilk kez düşük yaptıysanız Dünya Sağlık Örgütü bu durumda tekrar bir gebelik için en az 6 ay beklenmesini tavsiye etmektedir. Fakat bu sürenin çok uzun olduğunu belirten araştırmalar da bulunmaktadır. Eğer sağlıklıysanız ve kendinizi hazır hissediyorsanız hekiminizin de onayını alarak düşük sonrası tekrar gebelik için bu kadar uzun süre beklemenize gerek yoktur.

2. Eğer iki veya daha fazla düşük vakası yaşadıysanız tekrar gebelik zamanı için hekiminize danışmalısınız. Hekiminizi tekrarlayan düklerin nedenini saptamak için çeşitli testler yapacaktır. Bu nedenlere yönelik muhtemel tedaviler önerecektir.

3. Eğer molar gebelik sorunu yaşadıysanız hekiminiz tekrar bir gebelik için 6 ay – 1 yıl arasında beklemenizi tavsiye edebilir.

Sağlıklı gebelik şansını artırmak için neler yapılabilir?

Sağlıklı gebelik şansınızı artırmak için gebelik öncesinde ve gebelikte yaşam şekli değişiklikleri sizin ve bebeğinizin sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

İşe günlük olarak folik aist vitamin desteği alarak başlayın. Folif asit desteğini gebelikten birkaç ay önce almaya başlayın. Ayrıca gebelik öncesinde ve gebelikte sağlıklı bir kiloda olmanız, egzersiz yapmanız, sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamanız, kafein miktarını azaltmanız, sigara ve alkolden uzak durmanız, yasak madde kullanmamanız oldukça önemlidir.

Eğer birden fazla düşük vakaları yaşadıysanız gebeliğinizin daha dikkatli planlanması ve hekim tarafından daha yakından takip edilmeniz gerekecektir.

Yayınlanma Tarihi : 20.02.2013

5506

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim