Haberler

Makaleler

DÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER

düşük riskini artıran faktörlerDÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER

Her kadının düşük yapma riski az ya da çok olsa da bazı faktörler düşük yapma riskini artırmaktadır.

Aşağıdaki risk faktörleri gebelikte düşük yapma riskini artırır:

Gebelik yaşı: Özellikle 35 yaşından sonra gebeliklerde kromozomal anomali ile doğan bebek riski ve düşük yapma riski artar. Örneğin 40 yaşlarında bu durumlarla karşılaşma riski 20 li yaşlara göre 2 kat daha fazladır. Gebelikte düşük yapma riski ayrıca anne adayının çoğul gebeliğiyle daha da artar.

Daha önce düşük yapma: Daha önce gebelikte düşük vakasının yaşanması sonraki gebeliklerde bu riski artırmaktadır.

Kronik bir hastalık veya bozukluk: Kontrol edilemeyen diyabet, kalıtsal kan pıhtılaşma sorunu, otoimmün bozukluk, hormonal bozukluklar gebelikte düşük yapma riskini artırır.

Rahim ve servikal sorunlar: Doğuştan gelen rahim anormallikleri, şiddetli rahim yapışması, serviksin kısa olması gebelikte düşük riskini artırabilmektedir.

Genetik problemler: Eğer anne adayında veya aile geçmişinde genetik bir problem varsa ve bundan dolayı bir önceki gebelikte doğum kusuru yaşanmışsa bu gebeliklerde düşük yapma riski daha yüksektir.

Enfeksiyonlar: Eğer anne adayında listeria, kabakulak, kızamıkçık, kızamık, parvovirüs, bel soğukluğu, HIV gibi enfeksiyonlar varsa bunlar düşüklere yol açabilir.

Sigara, alkol ve uyuşturucu madde: Bu maddelerin gebelik döneminde kullanımı düşük nedenleri arasında sayılır. Ayrıca yüksek düzeyde kafein tüketimi de düşük riskini artırabilmektedir.

İlaçlar: Gebelikte kullanılan kimi ilaçlar düşüğe sebebiyet verebilir. Gebelikte ilaç kullanımı tamamen güven içinde olmalıdır. Hekimin tavsiye ettiği ilaçlar dışında asla ilaç kullanılmamalıdır. Buna otc ürünler ve destek vitamin ve mineraller de dahildir.

Çevresel toksinler: Çevresel faktörler gebelikte düşük riskini artırabilir. Bu çevresel faktörler arasında arsenik, formaldehit, benzen, etilen oksit ve yüksek düzeyde radyasyon gibi maddeler sayılabilir.

Babadan kaynaklanan nedenler: Yapılan kimi araştırmalarda düşüklerde baba adayının yaşının da etkili olabileceğine dair bulgular elde edilmiştir. Babanın yaşı ilerledikçe spermlerinde çevresel etkenlerden kaynaklanan bozulmalar meydana gelmekte ve bu da düşük riskini artırabilmektedir.

Obezite: Yapılan araştırmalarda obeziteyle düşük yapma arasında bağlantı tespit edilmiştir.

Yayınlanma Tarihi : 10.10.2012

5328

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim