Haberler

Makaleler

DÜRÜST BİR ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

dürüst bir çocuk nasıl yetiştirlirDÜRÜST BİR ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

 

Çocuklar genelde 3 – 4 arasında doğruyu yanlıştan ayırmaya başlarlar. Bu özelliklerinin gelişmeye başlaması onların yalan söyleme davranışları üzerinde de sonuçlar doğurmaya başlar. Çocuklar genelde cezadan kaçınmak ve ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmaktan korktukları için yalan söylerler. Fakat çocukların yalan söylemelerinin bir alışkanlık halini alması onlarda bir davranış ve kişilik özelliği olarak kalmasına yol açabilir. Yalan söylemek çocuğun ilerleyen yaşamında oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilecek ve onun sosyal yaşamını oldukça etkileyebilecek bir durumdur. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını daha küçük yaşlardan itibaren dürüst bir insan olma konusunda yetiştirmeleri ve bu konuda bazı önemleri almaları gerekir.

 

Dürüst bir çocuk yetiştirmek için bir ebeveyn olarak aşağıdaki hususlarda adım atmanızda fayda vardır:

 

1. Dürüst bir çocuk yetiştirmek için çocuğunuzu yalan söylemeye itecek şekilde ebeveyn davranışı göstermemeniz gerekir. Bunlardan en önemlisi çocuğu etiketlemektir. Çocuğu “yalancı” gibi bir etiketlemeniz ve çocuğa sürekli “sen yalancısın” demeniz çocuğun kendini bu şekilde hissetmesine neden olur. Çocuk öğrenilmiş davranış içine girer. Bunun aksine çocuğunuza, size yalan söylenmesinden hoşlanmadığınızı belirtin. Yalan söylemenin neden kötü bir şey olduğunu ona anlatın. Fakat bunu yaparken suçlayıcı ve sert olmayın.

 

2. Eğer çocuğunuz yalan söylüyorsa bunun nedenlerini anlamaya çalışın. Yalan söylemesi sizin ona ceza vereceğinizden, sizin onu sevmeyeceğinizden veya bir başka şeyden korktuğu için olabilir. Bu noktada bir ebeveyn olarak kendi davranışlarınızı ve ebeveynlik tarzınızı gözden geçirmelisiniz. Eğer çocuğunuzun hatalarına karşı çok katıysanız, sık sık azarlıyorsanız bu çocuğunuzu yalan söylemeye itebilir. Ebeveynlik tarzınızı değiştirmeye çalışmalısınız. Böylelikle çocuğunuzun da dürüst bir çocuk olarak yetişmesine yardımcı olursunuz.

 

3. Çocuğunuzu doğruyu söylemesi konusunda onu cesaretlendirmelisiniz.  Doğru şeyler yaptığında, doğru söylediğinde, yalana başvurmadığında bazen küçük ödüller vermeyi ihmal etmeyin. Ona doğruyu söylediği için teşekkür edin ve övün. Bu şekilde övülmek ve takdir görmek onu daha dürüst olmaya itecektir.

 

4. Çocuğun yalan söylemenin bir işe yaramadığını bilmesi ve yalan söylemenin bazı sonuçları olacağını bilmesine yardımcı olun. Bunun için çeşitli sınırlar koymayı ihmal etmeyin. Çocuğunuzun söylediği yalanlar ona ödül olarak geri geldiğinde veya herhangi bir yaptırımı söz konusu olmadığı zaman bunu tekrarlama riski artacaktır. Bu nedenle çocuğunuz yalan söylediğinde bundan hoşlanmadığınızı, yalanın kötü bir şey olduğunu belirtin. Hatta bazı haklarından kısa süreli olarak men edebilirsiniz. Bir süre için dışarı çıkmasına izin vermeyebilirsiniz. Odasında bir süre beklemesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuz bu tür yaptırımların olduğunu gördüğü zaman yalana daha az başvuracaktır. Fakat bunları yaparken çocuğunuzu çok sevdiğinizi aklınızdan çıkarmayın ve vereceğiniz yaptırımların düzeyini iyi ayarlayın.

 

5. Çocuğunuzu dürüst davranmaya yönlendirdiğinizde bunu asla zorlayarak yapmayın. Çok sert yaptırımlar uygulamayın. Çocuğunuzda çok baskıcı davranmanız farklı yerlerde farklı davranmasına neden olabilirsiniz. Sizin yanınızdayken dürüst davranışlar gösterebilir ve siz yokken örneğin arkadaşları arasında yalan söyleyebilir. Çocuğunuz bu baskıcı durumdan öfke duyabilir ve öfkesini zararlı bir şekilde yansıtabilir.

 

6. Dürüst bir çocuk yetiştirmek ve yalan söylemekten onu uzak tutmak istiyorsanız çocuğunuza bir ebeveyn olarak iyi bir rol model olmalısınız. Çocuklar oldukça zekidir. Sizin ona öğrettiklerinizle sizin endi davranışlarınız arasında tutarsızlık gördüğü zaman bunu anlayacak ve kafası karışacaktır. Dolayısıyla sizin yalan söylemeniz ve dürüst hareket etmemeniz çocuğunuz için de bir örnek teşkil edecektir.

Yayınlanma Tarihi : 28.04.2014

5409

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim