Haberler

Makaleler

DOWN SENDROMUNUN ETKİLERİ

down sendromunun etkileriDOWN SENDROMUNUN ETKİLERİ

 

İstatistiklere göre her 800 bebekten tanesi down sendromu olarak doğmaktadır. Down sendromu çocukları fiziksel, zihinsel ve diğer sağlık sorunları açısından etkiler.

 

Down sendromunun fiziksel etkileri

 

Down sendromlu çocuklar genelde büyük bir dile ve kısa bir boyuna sahiptir. Başın arkası düzdür, kulaklar küçüktür ve geniş, düz bir buruna sahiptirler. Bu çocuklar genelde kısa boyludur ve gevşek kas tonuna sahiptirler. Bu da gelişim sorununu beraberinde getirir. Bu çocuklar bebeklik döneminde olduğu yerde yuvarlanma, emekleme ve yürümeyi daha geç bir zamanda öğrenirler.

 

Down sendromunun kalp üzerindeki etkileri

 

Down sendromlu bebeklerde ciddi kalp anomalileri olabilir. Fakat bu genelde doğumdan sonra cerrahi bir müdahaleyle düzelir. Fakat bu çocuklarda yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde kalp hastalığı riski daha yüksektir.

 

Down sendromunun diğer etkileri

 

Down sendromlu çocuklar genelde gastrointestinal bozukluklar ve tiroid fonksiyon bozukluğu ile doğarlar. Bu çocuklarda ayrıca lösemi gibi kanser riski daha yüksektir. Zatürre gibi enfeksiyonel hastalıklar bu çocuklarda daha fazla görülür.

 

Down sendromlu çocukların bazılarında işitme, görme ve diş sorunları daha yaygındır. Bu çocuklar genelde daha çabuk yaşlanırlar. Örneğin 55 yaşında Alzheimer hastalığı yaşama riski yüksektir.

 

Down sendromlu çocukların yetenekleri düşünülenden daha yüksektir. Düşünülenden daha yüksek bir yeteneğe sahiptirler. Bu çocukların çoğu tıbbi sorunları tedavi edilebilmektedir. Belli bir yaşta okula başlayabilmektedirler. Down sendromuyla doğan çoğu bebek nispeten normal bir yaşam sürdürürler. Ayrıca bu çocuklar için uygulanan özel eğitim ve destek programları da normal bir yaşam sürmelerinde ve kendilerini geliştirmelerinde yardımcı olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 03.02.2014

3632

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim