Haberler

Makaleler

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

down sendromlu çocukların özellikleriDOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

 

Down sendromu nedir ve down sendromlu çocukların özelikleri nelerdir?

 

Down sendromu çocuklar arasında en yaygın zihinsel gerilik türlerinden birisidir. Down sendromlu çocuklar basmakalıp davranışlar gösterirler. Fakat her bir down sendromu çocuk aynı olarak ele alınmalıdır.

 

Down sendromu 21. kromozomdaki anormallikten kaynaklanan bir genetik sorundur. Böyle bir sorunla doğan çocuklar farklı fiziksel ve zihinsel karakteristiklere sahiptirler. Örneğin düz bir yüz, yukarı doğru çekik gözler ve gelişim sorunları v.b.

 

1. Down sendromlu çocuklar insanlara çok yakınlık gösterirler. Özellikle down sendromlu çocukları olan aileler bu konuda çok dikkatli olmalıdırlar. Çünkü kötü niyetli insanlar bunu çocukların bu özelliklerini kötüye kullanabilirler.

 

2. Down sendromlu çocuklar genelde olası sonuçlarını dikkate almadan kendi düşünceleriyle hareket etme konusunda oldukça inatçı olabilirler.

 

3. Down sendromu çocuklar hayal kırıklığına uğradıkları zaman oldukça agresif olabilirler. Bu durum genelde sosyal etkileşim gibi beceriler konusunda yeteneklerinin gelişmemiş olduğundan kaynaklanırlar. İletişim ve sosyal beceriler yoluyla sorunlarını ifade etme ve çözüm konusunda daha geri olabilirler.

 

4. Sosyal geri çekilme, tekrarlanana davranışlar ve anksiyeteyle ilgili davranışlar down sendromlu çocuklardaki sosyal anlayış eksikliğinin bir göstergesidir. Bu nedenle down sendromu çocukların tedavilerinde, sosyallik ve iletişi becerileri açısından daha gelişme göstermesi için özel bir ilgi ve çaba göstermek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 02.02.2014

4507

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim