Haberler

Makaleler

DOWN SENDROMLU BEBEK DOĞURMA RİSKİ

Down sendromlu bebek doğurma riskiDOWN SENDROMLU BEBEK DOĞURMA RİSKİ

 

Down sendromu riski annenin yaşı ilerledikçe artış göstermektedir. Örneğin 35 yaş sonrasında bir annenin down sendromlu bir bebek doğurma riski daha genç yaştaki annelere göre daha yüksek.

 

Down sendromlu bebek sahibi olmak konusundaki bir diğer istatistik ise şu. Down sendromu bebek doğuran kadınların çoğunun yaşları 35 yaş ve daha bundan daha az. Bu oran ise %75 olarak tespit edildi. Uzmanlar bunu nedenini 35 yaş ve üzerinde kadınlarda bebek sahibi olma oranının düştüğünü belirtiyorlar. Yine istatistiklere göre 35 yaş üzerindeki kadınlarda bebek sahibi olma oranı tüm toplam doğumların %9 unu kapsıyor.

 

Ama oransal olarak değerlendirildiğinde 35 yaş ve üzerindeki kadınlarda down sendromlu bebek doğurma riski daha fazla. Bu yaş grubundaki kadınlarda bebeklerin down sendromlu doğma oranı %25 olarak tespit edildi.

 

Diğer bir istatistik ise şu: Hamile olan 30 yaşın altındaki kadınlarda down sendromlu bebek sahibi olma oranı 1/1000 den daha az. 35 yaşındaki hamile kadınlarda ise down sendromlu bebek sahibi olma oranı ise 1/400.

 

Kadınların hamilelik yaşı arttıkça down sendromlu bebek oranı da artış gösteriyor. Örneğin 42 yaşından itibaren bu risk 1/60 a çıkıyor. Yani 42 yaşından itibaren hamileliklerde her 60 kadından 1 tanesi down sendromlu bebek doğurabiliyor. 49 yaşından itibaren ise bu risk daha da artıyor, 1/12. Yani 49 yaşından itibaren hamileliklerde her 12 hamilelikten 1 tanesinde down sendromlu bebek dünyaya gelebiliyor.

 

Hamilelik yaşı arttıkça down sendromlu bebek oranı da arttığı için uzmanlar bu konuda ebeveynlere tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Örneğin yapılan en önemli tavsiyelerden birisi 35 yaşından itibaren hamileliklerde bebeğin down sendromlu doğup doğmayacağı ile ilgi doğum öncesinde bir test yaptırılması. Böylelikle ebeveynler eğer böyle bir riskin yüksek olduğunu bilirlerse bebeğin kendi özel ihtiyaçlarına göre daha önceden hazırlıklar yapabilirler.

35 yaşından itibaren sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için neler yapabileceğiniz konusunda 35 Yaşından Sonra Hamilelikler isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 20.01.2016

3564

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim