Haberler

Makaleler

DÖRDÜNCÜ AYDA BEBEĞİN BESLENMESİ

dördüncü ayda bebeğin beslenmesiBebekler genelde 5 – 7 aylık olduktan sonra katı gıdalarla beslenmeye başlanmaktadır. Bazı anneler de bu süreyi daha erkene çekerek bebeklerine daha erken evrede katı gıdalar vermeye çalışmaktadırlar. Tabi aslında burada katı gıdalara ne zaman başlanması gerektiği konusunda kesin net bir şey söylemek doğru olmayabilir. Çünkü bu süre bebekten bebeğe değişebilir. Yani bu süreyi bebeğin kendisi belirleyecektir. Bazı bebekler daha erken aylarda katı gıdaları kabul ederken bazı bebekler ise hala anne sütünü tercih etmektedirler.

Aslında katı gıdaların erken aylarda verilmesinin bebek için pek iyi olmayabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Çünkü erken aylarda bebek için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Katı gıdalar ise anne sütünün sağladığı bazı faydaları ortadan kaldırabilmekte ve bu da bebeğin sağlıklı beslenmesi için sorun yaratmaktadır. Örneğin anne sütünde demir bulunmaktadır. Kadı gıdalar ise anne sütündeki demirin bebeğe sağlayacağı katkıyı azaltmaktadır.

Tabi bu konuda bir kesinlik olmasa da özellikle ilk 5-6 ayda bebekleri anne sütüyle beslemek çok uygun olur. Diğer yandan katı gıdalara çok geç başlamamak da önemlidir. Onun için bebeklere 5 - 7 aydan ( 7. aydan itibaren olması daha iyidir )  itibaren katı gıdalar da verilebilir. Ama belirttiğimiz gibi, katı gıdalara geçiş dönemi bebekten bebeğe değişebilir.

Bunu aslında küçük bir testle anlayabilirsiniz. Sizin sütünüze biraz küçük taneli bebeğin yiyebileceği türde yiyecek parçaları serpiştirin. Bunu anne sütüyle birlikte karıştırarak kaşıkla verin. Eğer bebek ağzına aldığı şeyi geri çıkarıyorsa ve daha sonraki denemelerinizde de bunu yapıyorsa bebek katı gıdalarla beslenmeye hazır olmayabilir. Bebeğini zaten buna hazır olduğunda hareketleriyle bu durumu belli edecektir.

Bu konularda doktorunuzla da görüş alışverişinde bulunabilirsiniz. Çünkü doktorunuz da bebeğinizin gelişimi sürecini kontrollerde izlediği için bebeğinizin katı gıdalara geçmesi konusunda sizi yönlendirebilir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

5398

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim