Haberler

Makaleler

DOKUZUNCU AYDA BEBEĞİN BESLENMESİ

dokuzuncu ayda bebeğin beslenmesi

DOKUZ AYLIK BEBEKLERİN BESLENMESİ

 

Bebeğiniz artık dokuz aylık olduk. Bu ayda tabi her bebeğin beslenme alışkanlığı farklı olabilmektedir. Kimi bebekler tatlı yiyeceklerden hoşlanır kimisi de hoşlanmayabilir. Kimisi meyveyi sever kimisi sevmez. Bu durum bebeğin anne ve babasından aldığı genlerden kaynaklanmaz. Bu durum bebeğin yetiştirildiği ve bu süreçte beslenme alışkanlığının nasıl kazandırıldığıyla ilgilidir. Bebeğinize nasıl bir beslenme alışkanlığı kazandırırsanız bebeğiniz o şekilde beslenmeyi tercih edecektir. Siz bir anne olarak bebeğinize doğru beslenme alışkanlığını kazandırmak zorundasınızdır.

 

Dokuz aylık bebeklerin beslenmesinde aşağıdaki hususlara dikkat etmekte fayda vardır.

 

1. Öncelikle bebeğinizi doğru beslenme alışkanlığı konusunda motive etmeli ve onu yönlendirmelisiniz. Bu konuda istikrarlı davranmaya da azami dikkat etmeniz gerekir. Mesela bebeğinize şeker vermiyorsanız bunu böyle sürdürmeye devam edin. Bazen verip bazen vermezseniz bu durumda bebeğiniz bu konuda istenen davranışı gösterme konusunda isteksiz davranabilir. Fakat bazı özel durumlarda ( doğum günü v.b. ) bu kuralı çiğneyebilirsiniz ( tabi çocuğunuzun bunun özel durumdan kaynaklanan bir istisna olduğunu bilebilecek durumda olması gerekir ). Çünkü hepten yasakçı bir tutum takınırsanız bu sefer ters bir etki de yaratmış olurunuz.

 

2. Doğru beslenme alışkanlığı çerçevesinde bebeğinize mümkün olduğunca şeker vermemeye çalışın. Çünkü burada amaç doğru beslenmeyle sağlıklı bir birey yetiştirmektir. Bu anlamda şeker bebeğiniz için sağlıklı değildir.

 

3. Bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için onu tuzdan da uzak tutun. Tuzlu gıdaları vermeyin. Zaten gıdalar kendi içlerinde belli ölçülerde tuz barındırmaktadır. Bebeğiniz tuz ihtiyacını bu şekilde karşılamaktadır. Dolayısıyla bebeğinizin yiyeceklerine ekstradan tuz eklemek faydalı değildir. Tuzlu gıdalara alışmak kötü bir beslenme alışkanlığıdır.

 

4. Bebeğinize taneli ve eliyle tutup yiyebileceği şeyleri vermeyi alışkanlık haline getirin. Çünkü bebeğinize bu tür gıdalara alıştırmanız gerekir. Bebeğinizi sağlıklı gıdalara alıştırmaya çalışın. Beyaz un kullanılarak yapılmış unlu mamullerden uzak durun. Kepek ekmeği ve çavdar ekmeği gibi ekmekleri tercih edin. Yağ oranı yüksek gıdaları tercih etmeyin. Bebeğinize inek sütü içireceğiniz zaman içine çikolata, kakao, şeker v.b. şeyler koymayın.

 

5. Bebeğiniz sağlıklı beslendiği zaman onu övün ve cesaretlendirin. Bebekler hareketli dönemlere birlikte bir hayli enerji harcarlar. Bu onların da ha çabuk acıkmasına yol açar. Onu için ana öğün aralarında bebeğinizi besleyin. Bunun için meyve, yoğurt v.b. gıdalar verebilirsiniz. Bebeğinize kızarmış ürünler v.b. yağ ve tuz oranı yüksek gıdalar vermeyin. Hazır meyve suları, tuzlu, şeker, kuruyemişler ve bebeğinizin için tehlike oluşturabilecek gıdaları vermeyin. Süt ve süt ürünleri, patates, makarna, pirinç, meyve ve sebzeler bebeğiniz için ideal gıdalardır.

 

6. Bebeğinizi beslerken onu sağlıklı tutacak zengin bir besin içeriği düşünün. Yani sürekli aynı şeyleri vermeniz gerekmez. Yiyeceklerini ç.eşitlendirmeniz daha iyi olacaktır. Bu şekilde bebeğiniz hem daha farklı vitaminleri almış olacak hem de değişik tatları deneme fırsatı bulacaktır.

 

7. Bebeğinize iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız bunun en önemli yollarından birisi de bu tür beslenme programını sizin de uygulamanızdır. Çünkü siz bebeğinizin için bir rol modelsiniz. Bebeğiniz sizden görerek bazı şeyleri öğreniyor. Dolayısıyla sizin de sağlıklı beslenmeniz bebeğinizin bu alışkanlığı edinmesinde önemli olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

6055

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim