Haberler

Makaleler

DOĞUŞTAN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

doğuştan yetenekli çocuklarDOĞUŞTAN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN ÖZELLLİKLERİ

Kimi çocuklar diğerlerin göre daha şanslı doğarlar. Çünkü doğuştan daha yetenekli bir çocuk olarak dünyaya gelirler. Aslında kimi zaman ebeveynler bunu çocuk okula başlayana kadar fark etmeyebilirler. Fakat bazı belirtilere bakarak çocuğun daha erken yaşlarda doğuştan yetenekli olup olmadığını anlamak mümkündür

Özellikle 2-4 yaş arasındaki çocukların doğuştan yetenekli olup olmadıklarını aşağıdaki genel özelliklere bakmak bu konuda bir fikir verebilir.

1. Doğuştan yetenekli olan çocukların bir konuda özel yetenekleri vardır. Örneğin bu çocukların sayılarla araları çok iyi olabilir, resim yaparken çok iyi ve gerçekçi resimler yapabilir veya sanatsal becerileri çok iyi olabilir.

2. Yaşıtlarına göre daha iyi bir gelişim düzeyleri vardır

3. Dil gelişimleri oldukça ileri düzeydedir. Kelime hazineleri oldukça geniştir. Aynı yaş grubundaki çocuklara göre daha iyi cümle kurabilirler ve bunu daha erken bir zamanda yapabilirler.

4. Öteki çocuklardan daha fazla soru sorarlar

5. Daha aktiftirler. Fakat bunu hiperaktiviteyle karıştırmamak gerekir. Çünkü hiperaktif çocukların dikkat süreleri oldukça kısadır. Doğuştan yetenekli çocuklar ise bir konuya oldukça uzun süre dikkat gösterebilirler ve konsantre olabilirler.

6. Zor aktivitelere daha yatkındırlar

7. Hayal güçleri daha gelişmiştir. Ve bunu arkadaşlarıyla oynadıkları oyunlara ve etkinliklere yansıtırlar.

8. Hafızaları daha gelişmiştir. Televizyondan veya kitaplardan öğrendiklerini hafızasında uzun süre barındırabilirler ve gerektiğinde bu bilgileri açığa çıkarabilirler.

9. Ayrıca sezgi güçleri de diğer çocuklara göre daha iyi olabilir. Kimi doğuştan yetenekli çocuklar kendisinin diğer çocuklardan farklı olduğunun farkında olabilir. Fakat bu durum çocuğun kendisini diğer çocuklardan soyutlamasına ve içine kapanık olmasına yol açabilir.

Eğer çocukta yukarıda belirtilen özellikler yönünden belirtiler görülüyorsa anaokuluna başlamadan önce doğuştan yetenekli olup olmadığına yönelik test yaptırmakta fayda vardır. Bunun için çocukların zihinsel sağlığı konusunda uzman bir profesyonelden yardım almak gerekecektir.

Çünkü doğuştan yetenekli çocuklar yukarıda belirtilen farklılıklarından dolayı bir takım sorunlar da yaşayabilirler. Okulu daha sıkıcı bulabilir, duygusal ve sosyal problemler gösterebilir. Ayrıca okula gitme konusunda endişe, üzüntü duyabilir ve okula gitmeyi reddedebilir.

Diğer yandan okuldaki aktivitelere çok fazla katılmak istemeyebilir ve yaşadığı tüm bu sıkıntılı durumlar çocukta gece kabusları görmesine yol açabilir.

Eğer çocuk anaokuluna gidiyorsa ve doğuştan yetenekli ise anaokulundayken aynı zamanda çocuğa destek amaçlı olarak bu tür çocuklar konusunda uzman bir kişiden yardım alınmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 03.04.2012

12990

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim