Haberler

Makaleler

DOĞURGANLIK - KISIRLIK TEDAVİSİNDE ERKEKLER NASIL BESLENMELİ?

erkekler doğurganlık kısırlık tedavisi beslenmeDOĞURGANLIK - KISIRLIK TEDAVİSİNDE ERKEKLER NASIL BESLENMELİ?

 

Erkek partnerin sperm kalitesinin düşük olması erkek doğurganlığını azaltarak kadınlarda da doğurganlık yeteneğini sınırlamaktadır. Rakamlara göre çiftler arasında kısırlık oranı %15. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde sorun ağırlıklı olarak erkek partnerden kaynaklanmaktadır. Araştırmalara göre erkeklerde sperm kalitesinin düşük olmasında beslenme faktörünün rolü bulunuyor. Dolayısıyla erkek partnerlar doğurganlık ihtimalini artırmak için beslenmesinde bazı önemli noktalara dikkat etmeli ve doğurganlık şansını artıran bazı besinleri özellikle tüketmelidirler.

 

Doğurganlığı artırmak için sağlıklı bir DNA önemli. Bazı önemli kimyasalların eksikliği ve beslenme eksikliği DNA’ ya zarar verebilmektedir. Sağlıklı beslenmek DNA’yı korumak konusunda önemlidir. Ayrıca DNA’ ya zarar veren sigara, alkol, zararlı kimyasallar ve pestisitlerden de uzak durulmalıdır.

 

Sperm sağlığı korunmalı. Sağlıklı beslenmek ve doğru besinleri tüketmek sperm sağlığını korumakla birlikte sperm kalitesini artırır. Bu da doğurganlık şansını artırır ve dolayısıyla kısırlık oranını düşürür. Bu noktada sperm kalitesini ve sağlığını koruyup geliştiren çinko, selenyum, C vitamini gibi vitamin ve mineralleri içeren besinleri mutlaka tüketmek gerekir.

 

Hamileliğe sağlıklı hazırlanmalı. Araştırmalara göre sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için bu sürece hamilelik öncesinde başlamak gerekiyor. Hamile kalmadan en az 3 ay önce sağlıklı beslenmeye başlanmalıdır. Hem anne adayı he de baba adayı hamilelikten en az 3 ay önce sağlıklı beslenme ve doğru besinleri tüketme sürecine girmelidir. Bu sperm sağlığını geliştirerek hamile kalmayı kolaylaştırır.

 

Erkek doğurganlığını artıran en iyi besinler

 

Çinko içeren besinler. Çinko içeren besinler yönünden eksik beslenme erkeklerde testosteron düzeyini azaltmaktadır. Testosteren düzeyi düşük olan erkeklerde doğurganlık düzeyi düşüktür. Bu erkeklerde kısırlık daha çok görülür. Çinko içeren besinler erkeklerde doğurganlığı artırarak kısırlık oranını düşürür. Çünkü eksikliği maalesef hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın görülen besin eksikliklerinden birisidir.

 

Günlük diyetin ayrıca %50 si de çiğ besinlere ayrılmalıdır. Pişmiş veya işlenmiş besinlerdeki çinko oranı düşer.

 

Çinko içeren besinler içinde sığır bonfile, kuzu, istiridye, karides, geyik eti, susam çekirdeği, kabak çekirdeği, yeşil bezelye mutlaka tüketilmelidir.

 

Folik asit içeren besinler. Folik asit B vitamini grubu içinde yer alan bir vitamindir. Yapılan araştırmalara göre folik asit sperm sağlığını geliştirmektedir. Folik asit eksikliği yaşayan erkeklerde sperm kalitesi, sağlığı ve sayısında azalma riski ortaya çıkar. Sperm sağlığının bozulması doğacak olan bebeklerde doğum kusurlarının oluşmasına da yol açabilir. Ayrıca düşük riski de artar. Yeşil mercimek, barbunya, kuşkonmaz, ıspanak, yeşil sebzeler gibi folik asit içeren besinleri mutlaka tüketmek gerekir.

 

B12 vitamini içeren besinler. B12 vitamini sperm sayısını artırır. Birçok insan B12 eksikliği yaşamaktadır. Et yemeyen insanlarda B12 eksikliği daha çok görülür. Süt ve süt ürünleri ve havansal gıdalar B12 yönünden zengindir.

 

C vitamini içeren besinler. C vitamini spermi oksidatif hasardan korur. Sigara içen insanlarda sperm kalitesini artırarak doğurganlığın artmasına yardımcı olur. Taze sıkılmış portakal suyu çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca papaya, biber, brokoli, brüksel lahanası, çilek, portakal, kivi, karnabahar, kale gibi C vitamini içeren besinler mutlaka tüketilmelidir.

 

L-Carnitine ( Karnitin ) amino asidi. Bu amino asit sperm hücreleri için gerekli olan bir besindir. Sperm kalitesi düşük olan erkeklerde sperm hareketliliğini normalize eder. Enginar, kuşkonmaz, pancar yeşillikleri, brokoli, Brüksel lahanası, sarımsak, bamya ve maydanoz Karnitin içeren besinlerdendir ve bu besinleri tüketmek gerekir.

 

Erkeklerde kısırlık tedavisinde, doğurganlığı artırmak için uygulanacak diyette ayrıca aşağıdaki hususlara da dikkat edilmesi gerekir.

 

Organik beslenmeli. yapay gıdalarda bulunan pestisitler erkeklerde sperm sağlığını ve kalitesini azaltarak doğurganlık yeteneğini zayıflatmaktadır. Testosteron düzeyleri de olumsuz etkilenir. Sağlıklı testosteron seviyeleri sperm üretiminde önemlidir. Gün içinde mutlaka bol su içilmelidir. Sebze ve meyveler taze tüketilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 26.03.2017

2649

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim