Haberler

Makaleler

DOĞUMU NEREDE YAPACAKSINIZ

doğumu nerede yapacaksınızDoğum yapmadan önce birçok şeyi planlamış olmanız gerekir. Bu size doğum zamanı birçok avantajlar sağlayacaktır. Doğuma daha rahat ve güvende girmenize yardımcı olacaktır.

Planlamanız gereken önemli konulardan birisi doğumu nerede yapacağınız konusudur. Bu soru belki size anlamsız gelebilir. Cevabınız elbette ki hastane olabilir.Fakat yine günümüzde doğumu   evde yapmayı tercih eden bir kesim de vardır. Aslında bu daha çok eskiden kalma bir alışkanlık olmakla birlikte kendi içinde bazı tehlikeler barındıran bir yöntemdir.

Her şeyden önce hastanede doğum riski en az olan yöntemdir. Acil istenmeyen durumlara karşı hemen müdahale etme imkanı vardır. Doğum için tüm tıbbi ve diğer şartlar hazır durumdadır. Bilinçli ve işinin uzmanı insanların kontrolü altında olduğunuzu hissedersiniz.

Evde doğumun ise kendi içinde riskleri vardır. Yukarıda hastane için belirtilen avantajları yoktur. Acil bir durumda anne ve bebeğin sağlığı için müdahale imkanları çok kısıtlıdır. Dolayısıyla hastanede doğum her zaman için daha güvenlidir. Sizin ve bebeğinizin bakımı hastanede tıbbi şartlar altında daha iyi yapılacaktır.

Diğer bir husus da doğumu hangi hastane veya sağlık kuruluşunda yapacağınızdır. Bunu da doğum öncesinde planlamış olmanız gerekir. Seçtiğinizin hastanenin tıbbi şartları uygun mu? Doğum için tam teşekküllü bir hastane mi? Bunu hastaneyi arayarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca doğum masraflarını da öğrenin. Hangi hastane ne kadar ücret istiyor. Eğer sigortalıysanız hepsi, ücretsiz mi olacak yoksa katkı payı ödeyecek misiniz? Ödeyecekseniz ne kadar ödeyeceksiniz? Belirttikleri fiyatlara her şey dahil mi? Yoksa ekstra ödemeler yapacak mısınız? Bebek bakımı ve gerekirse tedavisi için ücret alıyorlar mı yada katkı payı ödüyor musunuz? Bunların hepsini en ince ayrıntısına kadar öğrenin ki sonradan bir sürprizle karşılaşmayın. Hem bu şekilde maddi olarak da kendinizi planlamış olursunuz.

Eğer doğum yapacağınız hastane ile eviniz arasındaki mesafe uzaksa, doğum yapacağınız gün hastaneye ulaşım rotanızı mesafe ve trafik durumunu da dikkate alarak planlayınız.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

5805

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim