Haberler

Makaleler

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN EGZERSİZLER

doğumu kolaylaştıran egzersizlerDOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN EGZERSİZLER

Hamile kadınlar gebelik süresince düzenli olarak egzersiz yaparak ( özellikle bazı egzersizler ) daha kolay doğum yapabilirler. Aşağıdaki egzersizleri yaparak kendinizi doğuma hazırlayabilir ve doğumunuzun daha kolay ve daha acısız geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

1. Gebelikte yapabileceğiniz en iyi egzersiz yürüyüştür. Yürüyüş yapmak hamile kadınlar için belki de dünyadaki en iyi güçlendirme ve doğuma hazırlık egzersizidir. Yürüyüş yaparak kalp sağlığınızı da geliştirebilir, akciğer dayanıklılığınızı artırabilir, vücudunuzdaki kasları sıkılaştırabilirsiniz. Yürüyüş kaslarınızı doğuma hazırlar. Uykuyu geliştirir, stres ve endişeyi azaltır. Anne adayının ihtiyaç duyduğa ruhsal ve duygusal desteğe de katkı sağlar.

2. Gebelikte Kegel egzersizlerini de yaparak kendinizi doğma hazırlayabilir ve daha kolay bir doğum yapabilirsiniz. Kegel egzersizleri pelvik tabanı kaslarını sıkılaştırır.

Bu egzersiz için öncelikle sırt üstü uzanın. Sonra dizlerinizi bükün. Ayaklarınızı yere tam düz basın. Kollarınız iki yana uzanmış şekilde olsun. Dizlerinizi bükük vaziyetteyken ayaklarınız arasında 30 cm. civarında bir mesafe olsun. Başınızın altına bir yastık koyun. Yastık aynı zamanda omuzlarınızı da desteklesin. Kegel egzersizi için makat ve vajina bölgesinde bulunan kasları kasın. Bu şekilde yaklaşık 10 sn. kadar durun. Sonra kaslarınızı yavaş yavaş gevşetin. Bu hareketi ayaktayken, otururken, tuvaletteyken de yapabilirsiniz. Başlangıçta 10 sn. tutamıyorsanız daha kısa süre tutun. Sonra alıştıkça 10 sn. tutmaya çalışın. Gün boyunca bu alıştırmayı ortalama 10 defa yapmaya çalışın.  Bu egzersiz özellikle 4. aydan itibaren mutlaka uygulanmalıdır.

3. Çömelme egzersizi de hamile kadınlar için mükemmeldir. Bacaklar ve kalçalardaki dayanıklılığı ve gücü artırır. Bisiklet sürme de oldukça iyi egzersizdir fakat hamile bir bayan için riskli olabilir. Bundan dolayı evde kondisyon bisikleti daha güvenli olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 02.01.2013

9350

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim