Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASINDA YORGUNLUĞA ÇÖZÜMLER

doğum sonrası yorgunluğa çözümlerDOĞUM SONRASINDA YORGUNLUĞA ÇÖZÜMLER

 

Doğum sonrasında annelerin iş yükü artar. Artık yeni sorumlulukları vardır. Bebek bakımı ve beslenmesi oldukça zaman alır. Üstüne bir de ev işleri, diğer çocukların bakımı gibi diğer rutin işler eklenince doğum sonrasında anneler için oldukça yorucu zamanlar olur. Bu yorucu zamanlarda yeni anneler enerjileri düşük hissederler ve depresyona yatkın olurlar. Fakat bu çözümsüz değildir. Siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz, doğum sonrasında yaşayacağınız yorgunluğa karşı aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz:

 

Başkalarının yardımını alın: Doğum sonrasında vücudunuz belli bir iyileşme dönemine girer. Bunun yanında bebek ve diğer çocukların bakımı, beslenmesi, ev işleri v.b. sorumluluklar sizi oldukça yorabilir. Bunun önüne geçmek ve yorgunluğunuz azaltmak için başkalarının da mutlaka yardımını alın. Eşinizin, aile yakınlarınızın, arkadaşlarınızın ve hatta komşularınızı bile yardımını alabilirsiniz. Yardım istemekten çekinmeyin. Yardım alarak gün içindeki iş yükünüz hafifletip, rahatlayabilirsiniz. Bu sizi hem fiziksel açıdan he de ruhsal açıdan dinlendirir. Aşırı yorgunluk depresyon riskini artırır. Bebeğiniz uyurken siz de biraz dinlenmeye çalışın.

 

Bebeğiniz uyurken siz de uyuyun: Uyku yorgunluk için en iyi çözümlerden birisidir. Doğum sonrasında yaşayacağınız yorgunluğu hafifletmek için uyku birebirdir. Gece bebeğiniz sık sık uyanacağı için gece zamanı sizin de uykunuz sık sık bölünecektir. Bu nedenle gün içinde bebeğiniz uyurken siz de kendiniz için uyku fırsatı yaratın ve biraz uyuyun. Uyku size iyi gelecek ve dinlendirecektir.

 

Beslenmenize dikkat edin: Besleyici ve enerji verici besinler tüketin. Protein yönü güçlü besinler sizi güçlü ve enerjik tutacaktır. Ayrıca gün içinde bol su içmeyi ihmal etmeyin. Kendinizi daha güçlü hissedene kadar zayıflamaya yönelik diyet yapmayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmek sizi psikolojik olarak da iyi hissettirir. Aşırı kafeinden uzak durun ve şekeri mümkün olduğunca azaltın.

 

Egzersiz yapın: Her ne kadar egzersiz yapmanın kendisi bir yorgunluk gibi bir anlam ifade etse de aslında egzersiz sizi daha enerjik alacaktır. Açık havada günlük yürüyüşler size iyi gelecektir. Fakat aşırı ve ağır egzersizden kaçının. Egzersizle kısa sürede kilo vermeye çalışmayın.

Yayınlanma Tarihi : 08.04.2015

2681

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim