Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI UYKU DÜZENİNİZ

doğum sonrası uyku düzeninizDoğum öncesi ve doğum süreci bir anneyi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yıpratan süreçlerdir. Bu süreçlerden sonra annenin hem fiziksel hem de psikolojik ve duygusal açıdan kendine gelmesi gerekecektir. İşte bunların sağlanabilmesi için annenin uygun bir uyku ve dinlenme düzeni geliştirmesi önemlidir.

Özellikle uyku düzeni bir annenin kendini toparlayabilmesi için önemli. Doğum sonrasında annenin hem dinlenmeye hem de yeterince uyumaya ihtiyacı olur. Bunun için annenin uykusuna her zamankinden daha fazla öncelik tanıması gerekir. Uykuya öncelik tanıması için de mesela öncelikle ev işlerini bitirmeyi değil yeterli bir şekilde uyumayı ön planda düşünmelidir. Çünkü bebeğin doğumuyla birlikte zaten zamanınızın büyük bölümü bebek bakımıyla geçecektir. Odak noktanız bebek olacaktır. Hem doğumdan çıkmış olmanız hem yeni bebek sizi zaten bir hayli yoracaktır. Dolayısıyla bebek bakımından arta kalan zamanlarda uyumaya veya en azından uzanıp biraz dinlenmeye gayret etmek gerekir. Ev işlerinde ise hafif olan işleri yapmak zor olan işleri de daha geniş zaman diliminde ara ara yapmak iyi olacaktır. Hiç değilse en azından siz toparlanana kadar bu ayarda bir düzen tutturmak sizin için de iyi olacaktır.

İyi bir uyku ve dinlenmeyle kendinizi daha rahat, enerjik ve motivasyonu yüksek hissedeceksinizdir. Bunlar iyi olunca zorluklarla daha kolay mücadele edebileceksinizdir. Aksi halde bazı annelerde olan tükenmişlik sendromuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu süreçte sizin daha yeterli uykunuz ve dinlenmeniz için size yardımcı olabilecek birilerinin varlığı da size büyük avantaj sağlayacaktır. Mesela siz uyurken ev işleriyle ve bebekle ilgilenebilir. Ayrıca rahat uyuyabilmeniz için düzenli egzersizler yapmanız da size fayda sağlayacaktır.

Yeterli uyku için ve uyku düzeniniz için kendinize bir uyku saati belirleyin. Günde kaç saat uykuya ihtiyacınız var ise hem gece hem de gündüz uykusuyla bunu sağlamaya çalışın. Mesela günü çok erken kalkarak açmaya çalışmayın. Elbette ki birçok evli ve bebekli bayan sabahları eşini işe yolcu etmek için erken kalkıp eşinin sabah kahvaltısını hazırlama eğilimi gösterebilir. Fakat en azından doğum sonrası kendinizi toparlayabilene kadar bu alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Yeterince uyuyarak ve dinlenerek doğum sonrası daha kısa sürede toparlanacaksınızdır. Tabi size yardımcı olabilecek kimselerin olması ve eşinizin de en azından size bu süreç boyunca destek olması işinizi daha kolaylaştıracak ve sizi kısa sürede eski normal yaşamınıza döndürecektir.

Yayınlanma Tarihi : 20.07.2011

7147

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Seda Gülnar - 20-07-2011 16:08:47

    Gerekirse bir süre misafir gidiş gelişlerini sınırlamalı.
  • Elif Yücelen - 20-07-2011 16:04:44

    Eve gelip gidenlerden uyumak mümkün mü :))
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim