Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NORMAL Mİ?

doğum sonrası saç dökülmesi normal miDOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NORMAL Mİ?


Bütün yeni annelerde doğum sonrasında saç dökülmeleri olabilir. Bazılarında ise diğerlerinden daha fazla saç dökülmesi yaşanabilir.

 

Doğum sonrası saçlar neden dökülür?


Gebelik boyunca hormon düzeylerindeki değişmeler saçların uzun süre dinlenme evresinde kalmasına neden olur. Bu nedenle saçlarda daha az saç kaybı olur. Saçların daha kalınlaşmış olduğu görülür.

 

Doğum yaptıktan sonra hormonlar eski düzeyine dönmeye başlar ( genelde 12 hafta kadar sürer ). Bu dönemde saçlarda daha fazla dökülme olur.

 

Normalde kadınlarda günlük saç dökülme adedi 100 – 125 adet arasıdır. Fakat doğum sonrası ise saçlardaki dökülme günde 500 adet kadar olabilmektedir. Bu durum kadınlar için çok endişe verici olabilir. Fakat bu kadar fazla endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü doğum sonrasındaki bu saç dökülmeleri kelliğe yol açmayacaktır.

 

Doğum sonrası saç dökülmelerini azaltmak için

 

1. Doğum sonrası saç dökülmesi konusunda yapılabilecek bazı şeyler vardır. Öncelikle sabırlı olunmalıdır. Saç dökülmelerinin saçlarını sık sık şampuanlayan ve sık sık tarayan kadınlarda daha fazla olduğunu bilmek gerekir. Bundan dolayı saçları sık sık şampuanlamamalı ve sıkça taramamalıdır.

 

2. Saçları kurutma makinesinde kurutmaktan ziyade doğal yollardan kurutmalıdır. Ya da en azından saç kurutma makinesinin sıcaklık ayarı en düşükte tutulabilir.

3. 6 ay kadar içinde saçlar gebelik öncesindeki durumuna gelecektir. Fakat eski yapısında olmama ihtimali de bulunmaktadır. Saçlar gebelik öncesinden daha kuru veya yağlı, daha dalgalı veya düz olabilir. Eğer 6 ay sonunda da saç dökülmeleri aynı hızla normalden fazla dökülmeye devam ediyorsa bir cildiye uzmanına veya kendi hekimine görünmekte fayda vardır. Çünkü bu durum vücuttaki demir düzeyinin düşük olmasından kaynaklanabilir.

Yayınlanma Tarihi : 12.11.2012

3914

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim