Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI PSİKOZ

doğum sonrası psikozDoğum sonrasında bazı kadınlarda doğum sonrası bir takım psikolojik rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunlardan birisi de doğrum sonrası yaşanan psikozdur. Doğum sonrası psikoz belirtileri daha çok genetik olarak buna yatkın olan kadınlarda görülür.

Doğum sonrası psikozun en temel belirtilerini sürekli olarak bir şeylerden şüphe duyma, hayal görme, bir takım gerçek olmayan sesler duyma, asabiyet, gergin hissetme, baş ağrısı olarak belirtmek mümkündür. Ayrıca doğum sonrası psikoz durumu yaşayan kadınlarda uyku sorunları, garip davranışlar, hatırlama güçlükleri, gerçek olmayan düşünceler üretme gibi belirtiler de görülür.

Genelde her 1000 kadından 1 tanesinde doğum sonrası psikoz durumu görülebilmektedir. Bu hastalığın tedavisi için uygun ilaçlar kullanılır. Hastayı hastaneye yatırma da bir çözümdür. Çünkü hem hasta için de hem de çevresindeki insanlar için zararlı olabilecek davranışlar söz konusu olabilir.

Hatalığın mutlaka tedavisi gerekir. Ayrıca hastalığın erken teşhisi de önemlidir. Çünkü bu durumda hem anne hem de bebek için riskli durumlar ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda anne bebeğiyle ilgili büyük bir pişmanlık yaşar, bebeğine bakamayacağını, onun bu dünyada acı çekmemesi gerektiğini, günahsız gelip günahsız gitmesi gerektiğini düşünür ve bebeğini öldürür. Dolayısıyla bu hastalığı ciddiye almak oldukça önemli bir konudur.

Yayınlanma Tarihi : 10.01.2012

4822

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim