Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI NASIL BESLENMELİ

doğum sonrası beslenmeDOĞUM SONRASI NASIL BESLENMELİ?

Doğumun hemen sonrasında anne beslenme düzenini tekrar bir gözden geçirmek ve ona göre bir düzenleme yapmak durumundadır. Bu önemli bir konudur. Çünkü doğumda annenin kan kaybetmesi, bebeğin beslenmesi için süte ihtiyaç duyması, annenin doğumu takip eden günlerde daha çabuk iyileşmesi ve kendine gelmesi için gereklidir.

Doğumu takip eden günlerde beslenme açısından aşağıdaki hususlara dikkat etmekte fayda vardır.

1. Süt üretimi ve doğum sonrası kuvvetlenmek için protein alımını ihmal etmemek gerekir. Bunun için mutlaka et, tavuk, balık, yumurta, fasulye ve hububatları tüketmek gerekir. Beslenirken yemekleri sağlıklı hazırlamak ve kızarmış ve ağır soslu yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bu gebelik sonrasında görülebilecek hazımsızlık ve sindirim sorunları riskini de azaltacaktır.

2. Doğum sonrasında mutlaka demir mineralinden zengin besinler tüketilmelidir. Çünkü doğumda kaybedilen kan miktarını tekrar edinmek gerekir. Ayrıca gebelik döneminde başlayan bir kansızlık durumunu yenmek gerekir. Bunun için de mutlaka et tüketimine önem vermek gerekir. Bol bol meyve tüketmelidir. Ayrıca bezelye, fasulyegiller, ıspanak ve sardalye gibi besinleri de ihmal etmemek gerekir. Bular da önemli demir kaynaklarıdır.

Eğer hekim doğum öncesinde demir ihtiyacı için mineral desteği verdiyse ve halen kullanmayı tavsiye ediyorsa demir minerali desteğini de ihmal etmemelidir.

3. Kalsiyum içeren besinleri de mutlaka tüketmelidir. Bunlar annenin süt üretimine de oldukça katkı sağlayacaktır. Kalsiyum içeren besinler kemiklerin güçlenmesine yardımcı olarak annenin daha çabuk toparlanmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca güçlenen kemikler osteoporoz denilen kemik erimesi riskini azaltacaktır.

Bundan dolayı her gün süt içmek önemlidir. Ayrıca peynir, yoğurt, koyu yeşil yapraklı sebzeler önemli kalsiyum kaynaklarıdır ve mutlaka tüketilmelidir.

4. Bol bol sıvı almak önemlidir. Bol sıvı alımı kaybedilen sıvıları geri getirecek, annenin bağırsaklarının daha iyi çalışmasına imkan verecek ve idrara çıkmaya yardımcı olur. Bol sıvı alımı ayrıca vücudun zararlı maddelerden arınmasına yardım ederek vücudu temizleyecektir.

5. Mümkün olduğunca lif yönünden zengin her vitamin ve mineralden almaya özen göstermelidir. Beslenme ne kadar çeşitlenirse o kadar faydalıdır. Özellikle C vitamini alımını önemsemek gerekir. Bu amaçla salata, her renkten sebze, bol bol taze meyve ve meyve suları ( özellikle turunçgiller, çilek, kavun ) tüketilmelidir.

6. Mutlaka besleyici değeri olan besinler tüketilmelidir. Besleyici değeri olmayan sağlığa zarlı fakat yüksek kalorili besinler hem aşırı kilo almaya neden olurlar hem de doğum sonrasında annenin sağlığına kavuşması ve toparlanmasını geciktirirler.

Yayınlanma Tarihi : 05.06.2012

7342

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim