Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI MUTLU EVLİLİĞİN 6 SIRRI

Doğum sonrası mutlu evlilikDOĞUM SONRASI MUTLU EVLİLİĞİN 6 SIRRI

 

Doğum sonrasında mutlu bir evlilik için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Çünkü doğum sonrasında bazı ailelerde ilişkiler çeşitli nedenlerle bazen olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Eşlerin birbirlerine fazla zaman ayıramaması, annenin bebek bakımına odaklanması, ailedeki iletişim ve yaşam şeklindeki bazı değişmeler bazı evliliklerde olumsuz etkiler doğurabilmektedir. Fakat bunu önlemek mümkündür. Doğum sonrasında mutlu bir evlilik için aşağıdaki önemli hususlara dikkat ederseniz bu konuda sorun yaşama riskiniz azalacaktır:

 

1. Mutlaka destek alın

 

Özellikle ilk kez anne olan kadınlarda ilk kez anne olmanın getirdiği tecrübesizlik yaşanabilir. Yeni anneler bu duruma hemen adapte olamayabilir. Doğum sonrasında iyileşme süreci, bebek bakımının oldukça zaman alması ve annenin yaşadığı tereddütler, endişeler anneliği biraz zor hale getirebilir. Bu durum eşler arasında sorunlar da yaratarak evliliklerde sıkıntılar yaratabilir. Fakat bu durumda yeni bir anne olarak bebek bakımı, ev işleri v.b. konularda ailedeki diğer tecrübeli kişilerden yardım almanız önemlidir. Bu yükünüzü paylaşmaya yardımcı olur. Eşinizin de bazı konularda yardımına ihtiyacınız olabilir. Bu konuda eşinizden destek istemekten çekinmeyin. Eşlerin bu dönemde birbirlerine yardımcı olmaları evliliği de güçlendirir.

 

2. Cinsel yaşamınıza dikkat edin

 

Bazen doğum sonrasında eşler arasında cinsel yaşam konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. Cinsel sorunlar yaşanması da evlilik üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Annenin doğum sonrasında iyileşme sürecinin olması, annenin bebek bakımına odaklanması ve tüm gün bebek bakımından yorulması cinsel ilişkiye karşı olumsuz bakmasına da neden olabilir. Fakat ne var ki doğum sonrasında, iyileşme sürecinden sonra, iyi bir cinsel yaşam evliliği güçlendiren, eşlerin birbirine bağlılığını daha da artıran bir durumdur.

Yeni bir anne olarak eğer cinsel ilişki konusunda bir isteksizliğiniz varsa bu durumu eşinizle açık bir şekilde konuşmanızda fayda vardır. Size anlayış gösterecektir. Bu arada cinsel ilişki olmadan da bir süre eşinizle duygusal ilişkinizi geliştirecek şeyler yaparak evliliğinizi olumlu bir şekilde sürdürebilirsiniz.

 

3. Kendinizi yeni duruma alıştırın

 

Hamilelikten dolayı aldığınız kilolar vücudunuzda değişikliklere yol açmıştır. Bunun yanında doğum sonrasında vücudunuzun hamilelik öncesi haline dönmesi de zaman alabilir. Bunların yanında yeni bir bebek demek aile içi ilişkilerin, evdeki düzenin değişmesi demek. Artık hemen hemen birçok şeyinizi bebeğinizi dikkate alarak yapmalısınız. Bu arada kendinizi pek de güzel hissetmediğiniz zamanlar olabilir. Bunlar doğumun getirdiği şeylerdir. Fakat yeni doğum yapmış bir kadın olarak bu güzelliğinizi geri plana atacağınız anlamına gelmez. Elbette ki emziren bir anne olarak bebeğinizin de sağlığını düşünerek güzellik uygulamalarında bazı güvenlik önlemlerine de dikkat etmelisiniz. Sizinle birlikte eşiniz de kendisini bebek fikrine bir an evvel alıştırmalıdır.

 

4. Birlikte zaman geçirin

 

Doğum sonrasında evliliği mutlu bir şekilde devam ettirmenin kuraklarından birisi de eşlerin birbirleriyle kaliteli zaman geçirmeleridir. Yeni bir anne olarak bebek bakımı çok zamanınızı aldığı ve bu da sizin için yorucu olabileceği için bazen kendinizi ve eşinizi ihmal ettiğinizi düşünebilirsiniz. Bu duyguları eşiniz de yaşayabilir. Bu duyguları önlemenin önemli bir kuralı eşlerin birbirleriyle zaman geçirmeleridir. Eşinizle baş başa zamanlar geçirmeye çalışın. Birlikte sinemaya veya tiyatroya gidebilirsiniz. Bir akşam güzel bir konsere gidebilirsiniz. Bunlar evliliğinizi daha ilgi çekici ve mutlu hale getirir. Eşinizle olan bağlılığınız da artar.

 

5. Finansal harcamalarınızı planlayın

 

Doğum sonrasında bebeğiniz için oldukça bütçe ayırmanız gerekebilir. Bu arada eğer çalışan bir kadınsanız ve doğum sonrasında bir süre çalışmayacağınız için bu da ekonomik olarak sizleri biraz zorlayabilir. Eşinizle birlikte finansal konularınızı, harcamalarını iyi planlamalısınız. Öncelikli ihtiyaçlarınızı iyi belirlerseniz fuzuli harcamalarınızı biraz daha kısabilirsiniz. Burada önemli olan konu eşinizle iyi bir iletişimle harcamalarınızı iyi planlamak ve uygulamaktır. Böyle yaparsanız finansal konularda evde fazla çatışma yaşamazsınız. Çünkü maalesef finansal konular evlilikleri mutsuz hale getirebilmektedir.

 

6. Birbirinize sürprizler yapın

 

Birbirinize güzel sürprizler yapabilirsiniz. Bu doğum sonrasında evliliğinizi daha çekici, eğleneli ve anlamlı hale getirir. Bu sürpriz bir hediye olabileceği gibi, evde mum ışığında güzel bir akşam yemeği de olabilir. İki kişilik bir konser bileti güzel bir dvd film, müzik cd’ si gibi bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

 

Doğum sonrasında mutlu bir evlilik için unutmamanız gereken konu bunun sizin elinizde olmasıdır. Birbirinize göstereceğiniz anlayış, saygı, sevgi, destek tüm sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 29.01.2016

3040

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim