Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI KABIZLIK VE BESLENME

doğum sonrası kabızlık ve beslenmeDOĞUM SONRASI KABIZLIK VE BESLENME

 

Eğer gebelikte yaşadığınız kabızlık sorunu doğum sonrasında da devam ediyorsa bu konuda yalnız değilsiniz. Lohusalık kabızlığı da denilen doğum sonrası kabızlık durumu yeni doğum yapmış kadınların yaşadığı yaygın sorunlardan birisidir. Doğum sonrası iyileşmesi haftalar alabilir.

 

Doğum sonrasında kabızlık sorununun devam etmesinin çeşitli nedenleri vardır. Fakat bu sorun sıklıkla uykusuz geçen geceler, egzersiz eksikliği, sağlıklı beslenmemek gibi nedenlerden dolayı daha kötü hale gelebilir.

 

Doğum sonrası kabızlığa karşı beslenme

 

Doğum sonrasında kabızlık sorununuzu hafifletmede beslenme konusu oldukça önemlidir. Doğru beslenerek bu sorunla mücadele edebilirsiniz.

 

Lif zengini besinlerden tüketin

 

Doğum öncesi ve sonrasında beslenmenizde yapacağınız bazı değişikliklerle ve doğru besinleri tüketerek doğum sonrası kabızlık sorununuzu hafifletebilirsiniz.

 

Bu amaçla lif açısından zengin besinleri bol tüketin. Sebze ve meyveler, kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyatlar, tam tahıllı besinler tüketmeniz gerekenlerdir. Günlük olarak 15 – 20 gr kadar life ihtiyacınız olur.

 

Lif alımını artırmak aslında basittir. Örneğin sabahları tahıllı ve kepekli ürünler, meyveler ( örneğin dutgiller ) bütün gün ihtiyacınız olan lifi size sağlar. Atıştırmalık zamanlarda kuru üzüm, kurutulmuş kızılcık, elma, yoğurt sindirim sisteminizi oldukça rahatlatır ve bağırsak hareketlerinizi normale döndürür.

 

Sıvı alımınıza önem verin

 

Vücuttaki sıvı yetersizliği kabızlık sorununa yol açabileceği gibi mevcut sorunu daha da kötüleştirebilir. Doğum sonrasında kabızlık sorununuzu hafifletmek için veya kabızlıktan korunmak için beslenme düzeninizde bol sıvı tüketmeniz gerekir. Çünkü emziren bir anne olarak vücudunuzda sıvı yersizliğinin yanşaması daha olağandır. Bu nedenle hem süt üretiminizi desteklemek, hem bağırsak hareketlerinizi normale döndürmek için bol sıvı tüketmeniz gerekir. Günde 8 – 10 bardak su içmeye çalışın.

 

Ayrıca taze sıkılmış meyve suları da sıvı dengenize yardımcı olur. Özellikle bazı meyve suları lif kaynağı açısından sıvı dengesine de oldukça iyi gelir. Örneğin kuru erik suyu sindirim sistemini rahatlatmada bağırsak sistemini iyi çalıştırmada lif kaynağı bir besin olarak oldukça faydalıdır.

 

Kafeinli içeceklerin ve alkolün sizde sıvı yetersizliğine yol açabileceğini unutmayın. Alkolden kaçının ve çay, kahve gibi içecekleri bu süreçte azaltmaya bakın. Böylelikle beslenmenizde yapacağınız bu tür düzenlemelerle doğum sonrasında kabızlık riskinizi azaltabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 05.06.2013

7485

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim