Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI İŞE DÖNMEK

doğum sonrası işe dönmekÖzellikle gebelikten önce maaşlı olarak çalışan kadınlar, doğum sonrasında işe dönmek konusunda sorun yaşayabilmektedirler. Bazı tereddütler gösterebilmektedirler. Doğum sonrası işe döneyim mi dönmeyeyim mi? Nasıl bir işte çalışayım? İşe geri dönersem bebeğimin bakımı nasıl olur? Eşimin bu konudaki tutumu nasıl olacak? Bebeğim mi önce gelir işim mi? v.b. soruları kendilerine sorarlar. Aslında tabi bu sorularda bir anormallik yoktur. Nasıl bir tercih yapacakları kişiden kişiye ve şartlara göre değişebilmektedir.

Doğum sonrası çalışmayı düşünen kadınlar ya da bu konuda tereddütler yaşayan kadınlar öncelikle kendilerine bazı sorular sormalıdırlar. Bazı konularda karşılaştırma yaparak kendilerine göre uygun bir seçim yapabilirler.

Çalışmaya karar vermeden önce şunu bir sorun. Acaba hem çalışmayı hem de bebek bakmayı ikisini bir arada yürütebilecek miyim? Şartlarım bunun için uygun mu? Ben çalışırken bebeğe bakabilecek birisi var mı? Sürekli bebek bakımı benim psikolojimi bozuyor mu? Sürekli evde tıkalı kalmak beni zorluyor mu? Ben çalışırken bebeğin diğer insanlar tarafından bakımı iyi olacak mı? Bu sorulara cevaplar arayın.

Diğer yandan çalışırken bebeğinizle sürekli olarak ilgilenemeyeceksiniz. Acaba bu durum sizi rahatsız edecek mi? Anne olarak yetersizlik duyguları yaşayacak mısınız? Bunlar sizin karar verebilmeniz için önemli sorular. Eğer hem çalışıp hem bebeğe kendiniz bakacaksanız bunu nasıl yapacaksınız? Böyle bir süreç için kendinizi hazır hissediyor musunuz? Gücünüz bunun için yeterli mi? Nasıl bir işte çalışıyorsunuz? Eğer çok hareketli ve yorucu bir işse ve stres düzeyi yüksekse bu bebeğinizi olumsuz etkileyebilecektir. Yani bebeğe aynı zamanda siz bakacaksanız sizin muhtemelen annelik performansınız da düşük olacaktır.

Diğer önemli bir soru da şu? Acaba eşiniz sizin tekrar işe dönmeniz konusunda ne düşünüyor. Bazı ailelerde bu konu huzursuzluk kaynağı olabilmektedir. Bu konuda eşinizi de ikna etmeniz gerekecektir. Tabi eğer ekonomik olarak zorluklar yaşanıyorsa babalar bu konuda fazla sorun çıkarmamaktadırlar. Yani kendi aralarında anlaşarak evin ekonomisine birlikte katkı yapabilmektedirler. Dolayısıyla siz de çalışmaya başladığınızda bu sefer çocuğun bakımı konusunda eşinizin de size yardımcı olması gerekecektir. Her iki yükü kolayca taşıyamayabilirsiniz. Dolayısıyla eşiniz de çocuğun bakımına katılmalı ve bu konuda istekli olmalıdır.

Eğer çalışacaksanız nasıl bir iş yapacaksınız? Tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı bir iş mi? Yarı zamanlı bir iş hem sizin işe daha kolay dönmeniz hem de bebek bakımınızı aksatmamanız için tam zamanlıya göre daha idealdir. Yarı zamanlı bir iş ( hiç değilse bir süreliğine ) size daha bir esneklik ve kolaylık sağlayacaktır. Eğer gebelikten önce tam zamanlı olarak çalışıyorsanız ve tekrar çalışmayı düşünüyorsanız çalışma şartlarınızı işvereninizle tekrar görüşebilirsiniz. Çalışma şartlarınızı daha da kolaylaştıracak bir yol bulabilirsiniz. Pozisyonunuzun iş yükü fazlaysa bunun hafifletme yollarını arayabilirsiniz. Başka bir görevde çalışabilirsiniz.

İşe tekrar dönme konusu önemli bir konu. Üzerinde hemen karar verilebilecek gibi görünmüyor. İyi düşünülüp karar vermek gerekir. Artılarını ve eksilerini bir tarafa yazın. Hangisi sizde daha fazla tatmin yaratır? Hangi seçenek sizi daha fazla mutlu hissettirecek? Tüm bunlara karar verin. Sonra uygulamaya koyun. Bir süre böyle devam edin. Bakın bakalım acaba bu kararınız iyi mi oldu yoksa kötü mü? İşe başladığınız için kendinizi kötü ve suçlu hissediyor musunuz? Keşke evde kalıp bebeğimle ilgilenseydim dediğiniz oluyor mu? Aklınız sürekli bebeğinizde kalıyor mu? Bu aldığınız tekrar işe dönme kararından dolayı pişmanlık duyuyor musunuz? Bunlara cevap verin. Eğer bebeğinizle ilgilenmek, sürekli ona bakmak size daha cazip geliyorsa işi bırakıp eve dönmeniz daha iyi olabilir. Tüm bunları kendi durumunuzu iyice değerlendirerek kararınızı veriniz.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

4700

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Elif Yücelen - 26-06-2011 10:02:13

    Açıkçası insanın doğum sonrası da hiç çalışası gelmiyor.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim