Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI İŞE BAŞLAMA KONUSUNDA ANNENİN TEREDDÜTLERİ

doğum sonrası işe başlama konusunda annenin tereddütleriBirçok kadın doğum sonrasında işe başlama konusunda tereddütler yaşar. Doğum öncesinde aktif olarak çalışıyor olabilir. Ya da çocuğun doğumuyla birlikte artan masraflardan dolayı ekonomik katkı için çalışmak istiyor olabilir. Fakat yine de her iki halde de annenin kendi içinde bazı çekinceleri vardır. Hangi seçeneğin kendisi için daha iyi olacağını bilemeyebilir. Bu gayet normal bir durumdur. Hangi durum olursa olsun oldukça iyi düşünmek ve karar vermek gerekir. Karar vermek için de bazı noktalarda cevaplar aramak, anneleri doğru kararı vermeye götürecektir.

Öncelikle bir annenin kendisine şunu sorması gerekir. Acaba ben çalışırken bebeğimin bakımı nasıl olacak? Ona kim bakacak? v.b. soruları sormalıdır. Bu sorular sonunda alacağı cevap onun içinin rahatlamasına yol açmalıdır.

Ekonomik durumunu bir gözden geçirin. Acaba siz ekonomik durumunuz kötü olduğu için mi çalışmak istiyorsunuz? Yoksa ailenize ek bir gelir olur diye mi çalışmak istiyorsunuz? Bunun kararını verin.

Sizin için önemli olan şeylerin bir listesini çıkarın. Bunları da öncelik sırasına göre sıralayın. Bu listeye göre acaba çalışmak mı sizin için daha uygun olacak yoksa çalışmamak mı? Çalışmaya karar verdiğinizde bu yaptığınız liste olumlu mu etkilenecek yoksa olumsuz mu?
Mesela bebeğinizin bakımı sizin önem sıranızda 1. sıradaysa sizin işe dönmeniz bu durumu etkileyecek mi? Ya da etkilenmemesi için bir başka çözüm planınız var mı?

Diğer yandan işinizin zorluk derecesini de düşünün. Acaba işinizin bu zorluğu sizi fazlasıyla zorlayacak mı? Ve bu sizin günlük yaşamanızı olumsuz etkileyecek mi? Yoksa işiniz çok rahat bir iş mi?

Hem çalışmak hem de bebekle ilgilenmek bir anneye ekstra yükler getirecektir. Bu yükün altından kalkabilmek için annenin kendisini fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak hazırlaması gerekir. Bu yönlerden bir eksiklik varsa çalışmaya başlamak bir anne için çok yıpratıcı olabilir.

Bazı anneler için bebeğiyle geçirdiği o mutlu anların önemi çok büyüktür. Onun ilk anne deyişi, ilk yürümeye başlaması, ilk dişinin çıkması v.b. bebeğin en önemli anları… Bazı anneler bu anlara çok büyük önem verir. Sizin için bu anların büyük bir önemi var mı? Bu anları mutlaka bire bir yaşamak istiyor musunuz?

Bebeğinize sadece kendinizin bakması gibi bir takıntınız var mı? Bazı anneler bebeklerine kendisinden başkasının bakmasını istemezler. Sizde de böyle bir durum var mı?

Tekrar çalışmaya başladığınızda yükünüz daha ağır olacaktır. Bu durumda eşinizin de desteğini almanız gerekir. Eşiniz de bebek bakımı konusunda size yardımcı olmalıdır. Bu sizi rahatlatacaktır. Diğer yandan tekrar çalışma konusunda eşinizin psikolojik ve duygusal desteğini almanız da size ekstra bir güç katacaktır. Kendinizi daha rahat hissedeceksinizdir. Çünkü eşler arasında bu konuda yaşanabilecek bir çatışma eşler arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyecektir. Bu durum bir anne için de zorluk oluşturacaktır.

Diğer yandan eğer çalışmaya karar verdiyseniz işiniz sizin durumunuza kendi durumjnu uyarlayabilir mi? Sonuçta siz bebeği olan çalışan bir annesiniz. Çalıştığınız yer ve işiniz bu durumunuza uyarlanabilir mi? Mesela çalışma şartlarınız biraz daha hafifletilebilir mi? Çalışma saatleriniz azaltılabilir veya esnek tutulabilir mi? bebeğinizi gün içinde emzirmeniz için uygun bir zaman ve ortam var mı? İşinizi tam gün değil de yarı zamanlı olarak yapabiliyor musunuz?

Tüm bu sorulara mantıklı ve doğru cevaplar vermeye çalışın. Hepsinin olumlu ve olumsuz sonuçlarını düşünün. Doğru kararı vermek için acele etmeyin. Kararınızı verdikten sonra da işe başlamak için mümkünse acele etmeyin. Doğum sonrası ilk birkaç ay anne ve bebeğin birbirine alışmaları ve kabullenmeleri için önemli bir dönem. Bu dönemi bebeğinizle en iyi bir şekilde geçirin. İşe döndüğünüz zaman da daima bir B planınız olsun. Eğer işe dönmek sizin için daha acı vericiyse, kendinizde bebeğinize karşı bir suçluluk duygusu oluşturuyorsa,  sürekli bebeğinizi düşünüyorsanız, bebeğinizle birlikte olmak için müthiş arzu duyuyorsanız kararınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

11524

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim