Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI HEMOROİDLER İÇİN

doğum sonrası hemoroidler içinDOĞUM SONRASI HEMOROİDLER İÇİN

 

Hamilelik döneminde yaşadığınız hemoroid sorunu doğum sonrasında da devam edebilir. Özellikle doğum sırasında anüs ve rektum bölgesine yapılan baskı hemorid sorununuzu daha da kötüleştirebilir. Hamilelik döneminde ve doğum sonrasında günlük bir sağlıklı diyet planı uygulamanız, hijyen kurallarına dikkat etmeniz ve egzersiz doğum sonrasında hemoroid sorununuzu iyileştirmeye ve duyduğunuz rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 

1. Hamilelik döneminde ve doğum sonrasında mümkün olduğunca kabız olmamaya çalışın. Çünkü kabızlık hemoroid sorunuzu tetikleyebilir ve daha da kötüleştirebilir. Yüksek düzeyde lifli ve tam tahıllı besinlerden bol tüketin. Bol sebze ve meyve yiyin. Günde 8 – 10 bardak su için. Egzersiz yapın. Her gün 10 dk lık bir yürüyüş bile faydalı olacaktır. Dolaşımınızı hızlandırır ve bağırsak hareketlerinizi canlandırır. Bu hemoroidlerinizin iyileşmesine de yardımcı olur.

 

2. Katı dışkınızı yaptıktan sonra rektal bölgenizi iyi temizleyin. Yumuşak bir tuvalet kağıdı kullanın. Ilık su kullanın. Eğer hemoroidleriniz çok hassas ise temizlik için tuvalet kağıdı yerine hemoroid pedi kullanın.

 

3. Uzun süre oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçının. Uzun süre oturmanız gerektiği zaman pozisyonunuzu değiştirin.

 

4. Doğum sonrasında hemoroid sorunlarınızı için oturma banyosunu da deneyebilirsiniz. Günde 3 – 4 defa oturma banyosu yapın. Sıcak su kullanın. Oturma banyosu hemoroidlerinizi rahatlatmaya ve temizlemeye yardımcı olur.

 

5. Hemoroidlerinize topikal sprey uygulayın. Ayrıca bunun için hemoroid kremleri de bulunmaktadır. En etkili ürün için hekiminize danışın.

 

6. Kegel egzersizleri yapın. Kegel egzersizleri pelvis tabanı kaslarınızı sıkılaştırır ve güçlendirir. Kegel egzersizleri rektal bölgenizdeki kan akımını artırır ve ayrıca hemoroid riskini düşürür.

 

7. Doğum sonrasında hemoroidlerden korunmak ve sorunu hafifletmek için ağır şeyler kaldırmaktan kaçının. Çünkü bu rektal bölgenizde basınç ve gerginlik yaratır. Eğer çocuğunuzu kucağınıza alacaksanız önce bir tur kegel egzersizi yapın sonra çocuğunuzu alın. Bir şey kaldırırken yere eğilerek bunu yapın. Sırtınızdan güç alarak yapmayın.

 

8. Uyurken sırt üstü pozisyonda uyumayın. Yanınıza dönerek uyuyun.

Yayınlanma Tarihi : 17.02.2014

13334

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim