Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI EGZERSİZ İÇİN TAVSİYELER

doğum sonrası egzersiz için tavsiyelerDOĞUM SONRASI EGZERSİZ İÇİN TAVSİYELER

 

Gebelik döneminde aldığınız kiloları doğum sonrasında bir an evvel geri vermek ve vücudunuzu eski biçimine kavuşturmak istemeniz en doğal hakkınız. Fakat doğum sormasında egzersize başlamadan önce egzersizin sağlıklı ve güvenli olması konusunda aşağıdaki bazı hususları dikkate almanız gerekiyor.

 

1. Doğum sonrasında egzersize başlamadan önce acele etmeyin. Öncelikle hekiminle görüşerek egzersiz için hazır olup olmadığınızı öğrenmeye çalışın. Hekiminiz onay verdikten sonra egzersiz programına başlayabilirsiniz. Çünkü doğumdan sonra vücudun belli bir iyileşme süresi vardır. Özellikle sezaryen doğum yapanlarda veya zor doğum yapanlarda doğum sonrasında egzersize başlama süresi diğerlerine göre biraz daha uzun olabilir. Aktif bir şekilde kilo vermeye başlamanız için en az 6 hafta beklemeniz gerekebilir.

 

2. Hekiminizle birlikte bir egzersiz programı hazırlayabilirsiniz. Bu egzersiz programına düzenli bir şekilde uygulama gayret gösterin. İlk zamanlar ağız egzersizlerden kaçının. Egzersiz düzeyinizi yavaş yavaş artırın. Tempolu yürüyüşler ve hafif koşu, yüzme ve bisiklete binme gibi egzersizleri yapabilirsiniz. Ayrıca hafif ağırlık kaldırma çalışmalarıyla da kaslarınızın tonunu ayarlama yardımcı olursunuz. Egzersizler kemik sağlığınıza da oldukça yardımcı olacaktır.

 

3. Egzersizde hareketler arasındaki geçişlerde yavaş olun ve ani hareketler yapmayın.

 

4. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman egzersiz yapmayın. Özellikle sıcak havalar egzersizde sizi oldukça zorlayabilir. Bu havalarda egzersizi günün daha serin saatlerine kaydırın. Akşam geç saatlerde egzersizden kaçının.

 

5. Egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında mutlaka su için. Vücudunuzu susuz bırakmayın.

 

6. Egzersiz yaparken vajinal kanama, baş dönmesi baygınlık, görme sorunları, solunum yetersizliği, kalp çarpıntısı, sırt ağrısı, kasık ağrısı gibi belirtiler olursa egzersizi bırakın ve konuyu hekiminize danışın.

 

7. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız çok kısa sürede fazla kilo vermeyi hedeflemeyin. Bunu zamana yayın. Haftada 500 gr dan fazla vermeyi hedeflemeyin.

Yayınlanma Tarihi : 19.02.2014

3533

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim