Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI DÜZ KARIN İÇİN

doğum sonrası düz karın içinDOĞUM SONRASI DÜZ KARIN İÇİN

 

Hamilelik döneminde kadınların kilo alması normaldir. Özellikle karın bölgesinde bir yığılma olur. Fakat doğum sonrasında bu kilolar genelde gider. Kimi zaman ise hamilelikte alınan bu kiloları vermek ve karın bölgesini normale döndürmekte güçlükler yaşanabilir. Diğer yandan doğum sonrasında düz bir karını tüm kadınlar ister.

 

Doğum sonrasında normal kilonuza dönerek düz bir karna sahip olmak için aşağıdaki önemli tavsiyeyi uygulamaya çalışın.

 

Emzirme

 

Bebeğiniz doğduktan sonra onu mutlaka en az 6 ay süreyle emzirin. Emzirmenin bebeğiniz için sayısız faydaları bulunmakta ve emzirme bebeğiniz için en sağlıklı ve en temel besin kaynağıdır. Emzirme bebeğiniz için olduğu kadar sizin için oldukça önemli faydalar içeriyor. Bunlardan birisi de hamilelik zamanında aldığınız kiloları daha çabuk vermenize yardımcı oluyor ve daha düz bir karın için imkan sağlıyor. Emzirme sürecinde daha fazla kalori yakıyorsunuz. Bu da kilo verme ve düz bir karın anlamına geliyor.

 

Göbek bağlama

 

Göbek bağlama yüz yıllardır dünyada farklı kültürlerde uygulanan popüler bir yöntem. Doğum sonrasında düz bir karın için kadınlar tarafından uygulanıyor. Siz de doğum sonrasında göbek bağlama yöntemiyle karın kaslarınızı güçlendirebilir ve düzleştirebilirsiniz. Göbek bağlamayla göbek çevrenizi gebelik öncesindeki duruma döndürebilirsiniz. Zaman içinde bu yöntemle göbek çevresi cildiniz de normale döner.

 

Göbek bağlama için özellikle bunun için yapılmış bir ürün satın alabileceğiniz gibi evde kendinizin yapacağı bir ürünü de kullanabilirsiniz.  Göbek bağama yöntemine doğumdan hemen sonra başlayabilirsiniz ve bu yönteme en az 6 hafta devam edebilirsiniz.

 

Fakat göbek bağlama yönteminde kabızlık belirtilerine de dikkat edin. Çünkü bazen göbek bağlamadan dolayı sindirim sisteminize baskı olduğu için bir kabızlık sorunu da gelişebilir. Kabızlık belirtilerine dikkat edin. Eğer kabızlık olursanız lifli besinler tüketmeye çalışın. Bol su için ve göbek bağlamayı gün boyu sürdürmeyin. Arada 1 – 2 saatlik aralar verin.

 

Sezaryenle doğum yapanlarda ise göbek bağlama yöntemi için ilk önce hekime danışmakta fayda vardır.

 

Egzersiz

 

Doğum sonrasında egzersiz yapmanız hamilelik öncesindeki kilonuza daha çabuk dönmeniz ve düz bir karın için size yardımcı olacaktır. Çünkü egzersiz yapmadan yukarıda belirtilen emzirme ve göbek bağlama yöntemlerinin de etkisi sınırı olacaktır. Mutlaka doğum sonrasında egzersiz yaparak daha aktif olun. Doğum sonrasında egzersize başlamadan önce hekiminizin onayını alın. Hekiminiz egzersiz için bir sakınca görmezse egzersize başlayın.

 

Egzersize öncelikle yavaş başlayın. Kendinizi hemen ağır bir egzersiz programının içine sokmayın. Egzersize yürüyüş yaparak başlayabilirsiniz. Örneğin her gün 10 – 15 dk. lık egzersizler düz bir karın hedefiniz ve kilo vermeniz için size yardımcı olacaktır. Yoga da özelikle karın kaslarınızı güçlendirmek ve eski haline döndürmek için oldukça faydalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 13.01.2014

15206

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim